Euroleague

Επιβίωσε στο θρίλερ κόντρα στη Φενέρ η Μακάμπι!

Η Μακάμπι βρέθηκε στο -11 κόντρα στη Φενέρ ωστόσο ανέτρεψε την κατάτσαση και πήρε τη νίκη με σκορ 78-73, πιάνοντας την αντίπαλό της στο 5-3. Άποντος έμεινε σε 19 λεπτά συμμετοχής ο Παπαγιάννης.

Σπουδαία νίκη για τη Μακάμπι!

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας νίκησε με σκορ 78-73 τη Φενέρμπαχτσε σε ένα απίθανο «θρίλερ» στο Βελιγράδι, ανεβαίνοντας στο 5-3, ρεκόρ που έχουν και οι Τούρκοι!

Η Φενέρ μπήκε πολύ πιο δυνατά και βρέθηκε από νωρίς στο +11 (32-43), ωστόσο οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψαν την κατάσταση, φτάνοντας σε μία κομβική νίκη μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους ήταν ο Λορέντζο Μπράουν, ενώ 13 μαζί με 14 ριμπάουντ μέτρησε ο Μπόνζι Κόλσον και 12 ο Γουέιντ Μπόλντγουιν στην επιστροφή του. Από τη Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο απίθανος Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα. Άλλους τόσους πέτυχε και ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος όμως ήταν μοιραίος στο τέλος με μία κρίσιμη χαμένη βολή και ένα άστοχο τρίποντο ισοφάρισης. Χωρίς πόντο σε 19 λεπτά συμμετοχής έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Μετά τα πρώτα πολύ ισορροπημένα λεπτά, όπου το ματς είχε τη μορφή ντέρμπι, σταδιακά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό με πρωταγωνιστές τους Γουίλμπεκιν και Μπιμπέροβιτς. Όταν μπήκε και ο Χέιζ στον... χορό, η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει, με το 10-10 να γίνεται γρήγορα 12-21 για τη Φενέρ. Με τρίποντο του Γουίλμπεκιν το προβάδισμα των Τούρκων έγινε διψήφιο (14-24), ενώ ο Μότλεϊ με βολές υπέγραψε το 17-28. Η Μακάμπι έκλεισε την πρώτη περίοδο με τέσσερις συνεχόμενες βολές από Γουεμπ και Μπλατ, για το τελικό 21-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι άρχισε να βγάζει κάποια αντίδραση με πρωταγωνιστές τους Γουέμπ και Ριβέρο. Γρήγορα, το 21-28 έγινε 30-30 με καλάθι του Σόρκιν, όμως ο Μπιμπέροβιτς είχε αντίδραση και έβαλε συνεχόμενα τρίποντα για το 32-36. Κάπως έτσι, η Φενέρ ανέκτησε τον ρυθμό της και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Χέιζ να γράφει το 32-43. Δύο τρίποντα του Μπράουν και ένα του Ντόρσεϊ έφεραν το τελικό 38-46 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μακάμπι μπήκε ξανά δυνατά και μείωσε στους 4 με τον Κόλσον να πετυχαίνει 7 σερί πόντους (45-49). Μότλεϊ και Γουίλμπεκιν επανέφεραν προσωρινά το σημαντικό προβάδισμα της Φενέρ (45-54), όμως οι Ισραηλινοί άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και «ροκάνισαν» τη διαφορά, μειώνοντας σε 56-57 με τον Κλίβλαντ. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Οντέντ Κάτας θέλησε να πάρει το προβάδισμα και το κατάφερε με Μπόλντγουιν και Σόρκιν, φτάνοντας στο 66-64. Με τον Γουέμπ να παίρνει τη σκυτάλη, το σκορ έγινε 70-64, όμως η Φενέρ απάντησε με δικό της σερί, βγάζοντας τη μία άμυνα μετά την άλλη και φτάνοντας μέχρι την ισοφάριση σε 72-72 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν! Ο Κόλσον έβαλε μεγάλο καλάθι για το 74-72, ενώ ο Γουίλμπεκιν έχασε κρίσιμη βολή στο 74-73. Ο Μπόλντγουιν δεν έπεσε στην ίδια παγίδα και έγραψε το 76-73 με 2/2. O Γουίλμπεκιν αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο ισοφάρισης και η Μακάμπι πήρε τη νίκη με σκορ 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 38-46, 56-57, 78-73