Ειδήσεις

Ελλάδα-Κροατία 74-69 (Τελικό)

Νίκη της Εθνικής επί της Κροατίας με 74-69 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά και είχε "χτίσει" διαφορά με διψήφιο νούμερο από το πρώτο κιόλας μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες την ροκάνισαν και στο τέλος με βολές των Ζήση και Βασιλειάδη κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του ματς στο www.sport-fm.gr.

Σε εξέλιξη η αναμέτρηση της Εθνικής με την Κροατία. Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά και είχε "χτίσει" διαφορά με διψήφιο νούμερο από το πρώτο κιόλας μέρος στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες την ροκάνισαν και στο τέλος με βολές των Ζήση και Βασιλειάδη κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας

Λήξη της αναμέτρησης

74-69: Εύστοχος ο Βασιλειάδης στις δύο βολές.
72-69: Καλάθι ο Τόμιτς.
72-67: Νίκος Ζήσης εύστοχος στη μία από τις δύο βολές.
71-67: 2/2 στις βολές ο Ζήσης.
69-67: Πόποβιτς και πάλι με βολές.
69-65: Ο Πόποβιτς με 2/2 βολές μειώνει και πάλι.
69-63: ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ από τον Αντώνη Φώτση.
66-63: Ο Τόμιτς το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι.
66-61: Τρίποντο από τον Μπάρατς!
66-58 Άλει ουπ πάσα του Καλάθη στον Μπράμο με τον δεύτερο να αφήνει την μπάλα στο καλάθι
64-58 2/2 βολές από τον Μπάρατς από το τρίτο φάουλ του Κουφού
64-56: Από κοντά ο Κουφός σκοράρει.
62-56: Ο Ζήσης ευστοχεί σε δίποντο.
60-56: Μία στις δύο βολές από τον Τόμιτς.
60-55: Και πάλι ο Μπάρατς από την περιφέρεια.
60-53: Μπάρατς από μακριά.
60-51: Ανάσα από τον Κουφό.
58-51: Και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς. Οι Κροάτες μείωσαν στους 6 πόντους.
58-49 Καλάθι από τον Πόποβιτς.
58-47: Στον αιφνιδιασμό καλάθι από τον Μπογκντάνοβιτς.

Έναρξη 4ης περιόδου

Σχόλιο 3ης περιόδου

Αναμενόμενο ήταν στην έναρξη του δεύτερου μέρους η Κροατία να κάνει την αντεπίθεση της ανεβάζοντας ρυθμούς. Με σερί 7-0 μείωσαν σε 47-34 ενώ συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την… εκνευριστική αστοχία της Εθνικής ροκανίζοντας τη διαφορά στους 10 (53-43). Ωστόσο, ακόμα και με αυτές τις συνθήκες, οι παίκτες του Ζούρου κατάφεραν να κρατήσουν το διψήφιο προβάδισμα με την ολοκλήρωση των 30’ (+12, 58-45).