Ειδήσεις

Τους χόρεψε… La Bomba

Με εμφανίσεις όπως αυτή κόντρα στην Σλοβενία η Ισπανία δεν έχει να φοβάται κανέναν. Οι «φούριας» ρόχας χρειάστηκαν μόλις ένα δεκάλεπτο για να «κλειδώσουν» την πρόκριση τους στην ημιτελική φάση του Ευρωμπασκέτ, επιβεβαιώνοντας πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο. Οι παίκτες του Σκαριόλο επικράτησαν (86-64) της ομάδας του Μάλκοβιτς με τον «La Bomba», Χουάν Κάρλος Ναβάρο να… αναγκάζει τους αντιπάλους του να χορέψουν στο ρυθμό του!

26 πόντους με τέσσερα τρίποντα πέτυχε ο γκαρντ της Μπαρτσελόνα, έχοντας για συμπαραστάτη τον Πάου Γκασόλ (19 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Το αντίπαλο τους περιμένουν οι Ισπανοί που προέλθει από το νικητή του παιχνιδιού Λιθουανία-ΠΓΔΜ που θα διεξαχθεί στις 21:00.

Με την Σλοβενία να σουτάρει με το απόλυτο και την Ισπανία να «πουλά» εύκολα την μπάλα κάνοντας αρκετά λάθη κύλησαν τα πρώτα τρία λεπτά του πρώτου ματς της προημιτελικής φάσης. Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς πήρε προβάδισμα από την αρχή φτάνοντας ακόμα και στο +8 (6-14) με δύο τρίποντα των Λόρμπεκ και Λάκοβιτς. Οι «φούριας ρόχας» συγκεντρώθηκαν στη συνέχεια του ματς, πίεσαν στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (16-18), όμως η αστοχία τους στα τρεισήμισι τελευταία λεπτά επέτρεψε στους –τυπικά- γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι με επτά πόντους (16-23).

Χωρίς σκορ πέρασαν τα δύο πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που έκαναν την αρχή. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Σλοβένων στα οποία τους ανάγκασαν με την πολύ καλή τους άμυνα και με σερί 5-0 χάρις σε ένα γκολ φάουλ του Μαρκ Γκασόλ και ένα καλάθι του Φερνάντεθ μείωσαν σε 21-23. Πονοκέφαλος για τον Μάλκοβιτς το τρίτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Μπέγκιτς 5’34’’ πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Σκαριόλο συνέχισαν το έργο τους και με τα αδέλφια Γκασόλ να ευστοχούν από την γραμμή των ελευθέρων βολών ισοφάρισαν σε 25-25. Το τρίποντο του Σμόντις έδωσε ανάσες (25-28) όμως δεν ήταν αρκετό. Οι Ίβηρες πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με καλάθι και φάουλ του Ρέγες (30-28) ενάμισι λεπτό πριν την ανάπαυλα, πλεονέκτημα που διατήρησαν και διεύρυναν με το πρώτο τους τρίποντο στο ματς από τον Ναβάρο (35-31).

Συνέχισαν να σπάνε τις… ρακέτες οι Σλοβένοι την ίδια ώρα που με «πρώτο βιολί» τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο η Ισπανία έφτανε στο +13 (44-31). Όπλο των κατόχων του τίτλου; Η υπεροχή τους κοντά στο καλάθι που τους έδωσε την ευκαιρία αφ’ ενός να σκοράρουν –σχεδόν- κατά βούληση και αφ’ ετέρου να κυριαρχήσουν στον τομέα των ριμπάουντ. Το κρεσέντο των παικτών του Σκαριόλο συνεχίστηκε με επιμέρους 15-2 για το 59-35! Άναρχο το παιχνίδι των Σλοβένων, καθώς ούτε καθαρό μυαλό υπήρχε στην επίθεση (με τους παίκτες να επιχειρούν τρίποντα της απελπισίας), αλλά ούτε και συνοχή στην άμυνα με τους «φούριας ρόχας» να κάνουν ό,τι θέλουν. Ασταμάτητος από τα 6,75 ο «la bomba» με 17 πόντους -μόνο στην τρίτη περίοδο- «κλείδωσε» το ματς για την ομάδα του δίνοντας της πλεονέκτημα μέχρι και 28 (68-40) πόντων! Με +26 (71-15) υπέρ των Ισπανών ολοκληρώθηκαν τα 30’.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Σλοβένους μάλλον να ανυπομονούν να τελειώσει το ματς γρηγορότερα για να μπει τέλος στο… μαρτύριο τους. Εξάλλου, δεν υπήρχαν και πολλά που θα μπορούσε να κάνει η ομάδα του Μάλκοβιτς στο τελευταίο μέρος. Οι Ίβηρες αν και κατέβασαν ταχύτητα διατήρησαν το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (86-64) παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στους «4» και περιμένοντας πλέον τον αντίπαλο τους (ο νικητής του Λιθουανία-ΠΓΔΜ).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 35-31, 71-45, 86-64

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 19 (16 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 8 (2), Ρούμπιο, Ναβάρο 26 (4), Καλντερόν 9 (1), Ρέγες 3, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 2, Γιούλ 3 (1), Μ. Γκασόλ 7, Ιμπάκα 9

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 4, Λάκοβιτς 3 (1), Ρούπνικ 2, Όζμπολτ 6 (1), Σμόντις 6 (1), Ούντριχ, Μούριτς 4, Γ. Ντράγκιτς 14 (2), Γιαγκόντνικ 6, Ζ. Ντράγκιτς 2, Μπέγκιτς 10, Λόρμπεκ 7 (1)