Ειδήσεις

Σλοβένοι οι… λιγότερο αδιάφοροι

Η Σλοβενία ήταν η νικήτρια στον αγώνα κατάταξης με αντίπαλο τη Σερβία για τις θέσεις «7» και «8» του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Οι δύο ομάδες, που δεν είχαν να κερδίσουν τίποτα εκτός από… γόητρο καθώς αμφότερες έχασαν το εισιτήριο για το προολυμπιακό τουρνουά, έδωσαν την μάχη τους στο παρκέ με τους παίκτες του Μάρκοβιτς να αναδεικνύονται νικητές με 72-68.

Ο Λάκοβιτς και η παρέα του είχαν το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Μάλιστα στα τέλη της τρίτης περιόδου έφτασαν να προηγούνται και με 15 πόντους (64-49).

Ολική επαναφορά από τους «πλάβι» στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτρεξαν σερί 13-0 και ισοφάρισαν σε 64-64.

Ωστόσο οι Σλοβένοι δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν δικό τους παιχνίδι. Λάκοβιτς και Λόρμπεκ έδωσαν τη νίκη (72-68) και μαζί την έβδομη θέση στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-39, 64-51, 72-68

Σλοβενία (Μάρκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 15 (5), Ρούπνικ, Όζμπολτ 9 (3), Σμόντις 3 (1), Ούντριχ, Μούριτς 8 (2), Γ. Ντράγκιτς 21 (2), Γιαγκόντνικ, Ζ. Ντράγκιτς 6, Μπέγκιτς 2 (9 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 8

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 3, Τέπιτς, Ράσιτς, Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 12 (9 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς 9 (1), Σαβάνοβιτς 12, Κέσελ 5, Κρίστιτς, Πέροβιτς 13, Μαριάνοβιτς 2, Μάτσβαν 12