Στις 21 Μαΐου ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστούν στο ΟΑΚΑ για το τρόπαιο του Κυπέλλου. Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει κερδίσει συνολικά 8 Κύπελλα στην ιστορία του, με τα έξι από αυτά να τα σηκώνει μέσα στην Αθήνα.

Το sportfm.gr τα έβαλε κάτω και σας παρουσιάζει τις έξι φορές που η ομάδα από τη Θεσσαλονίκη ένιωσε… σαν το σπίτι της και σήκωσε την κούπα στην πρωτεύουσα της Ελλάδας.

Σεζόν 1971/72 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με σκορ 2-1. Ήταν το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία των «ασπρόμαυρων» και πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς του.

Ο Κούδας άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον ίδιο παίκτη να ξαναχτυπάει στο 88’ για το 2-0. Το «τριφύλλι» μείωσε στο 94’ σε 2-1 και έτσι ο Δικέφαλος σήκωσε το Κύπελλο τη σεζόν 1971/72.

ΠΑΟΚ (Λες Σάνον): Xατζηιωάννου, Ιωσηφίδης, Γούναρης, Φουντουκίδης, Παπαδόπουλος Π., Τερζανίδης, Μπέλλης, Κούδας, Σαράφης (68' Λάζος), Αποστολίδης, Ασλανίδης (76' Μαντζουράκης)

Παναθηναϊκός (Φέρεντς Πούσκας): Οικονομόπουλος, Καραμανλής (57' Βλάχος), Γονιός, Σούρπης, Δημητρίου, Αθανασόπουλος, Ελευθεράκης, Γραμμός, Αντωνιάδης, Δομάζος, Παπαδημητρίου.

Σεζόν 1973/74 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-2 (4-3 πεν.)

Η πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας που ένας τελικός έφτανε στη διαδικασία των πέναλτι (συνολικά μέχρι την περίοδο 2008-09. 7 τελικοί έφτασαν ως τη διαδικασία αυτή).

Τελικά ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του δεύτερου κυπέλλου της ιστορίας του, στερώντας παράλληλα το νταμπλ από τον αντίπαλό του. Πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Τριαντάφυλλος που πέτυχε 7 γκολ, με το ματς να έχει φοβερή διακύμανση στο σκορ. Ο Τριαντάφυλλος στο 19' άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους», με τον Παρίδη να ισοφαρίζει στο 50’ και τον Ασλανίδη στο 72’ να το φέρνει… τούμπα. Τελικά, ο Κρητικόπουλος στο 80’ έστειλε το ματς στην παράταση και εν τέλει στα πέναλτι.

-Αποστολίδης 3-4

ΠΑΟΚ (Σάνον): Στέφας, Γούναρης, Τσιλιγγιρίδης, Πέλιος, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Τερζανίδης (114? Φουντουκίδης), Κούδας, Σαράφης, Ασλανίδης (95? Αναστασιάδης), Αποστολίδης.

Ολυμπιακός (Πετρόπουλος): Πουπάκης, Γκαϊτατζής, Σιώκος, Γκλέζος, Αγγελής, Περσίδης, Βιέρα, Δεληκάρης, Λοσάντα (56? Καραβίτης, 105? Παπαδημητρίου), Τριαντάφυλλος, Κρητικόπουλος.

Σεζόν 2000/01 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 4-2

Ο αγώνας ορίστηκε στο γήπεδο Νέας Φιλαδέλφειας, μετά από κλήρωση που προηγήθηκε ανάμεσα σε αυτό και το Καυτανζόγλειο. Ο προπονητής, Ντούσαν Μπάγεβιτς, έγινε ο πρώτος που κατέκτησε το τρόπαιο με 3 διαφορετικές ομάδες (είχαν προηγηθεί οι επιτυχίες του με τις ΑΕΚ το 1996 και Ολυμπιακό το 1999).

Ο Δικέφαλος μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά, με τον Εγκωμίτη στο 4ο λεπτό να ανοίγει το σκορ με ένα φανταστικό σουτ. Ο Μπορμπόκης στο 31’ έκανε το 2-0, με τον Εγκωμίτη να ξαναχτυπάει στο 46’ και να κάνει το 3-0. Ο Τζόρτζεβιτς στο 78’ μείωσε σε 2-1 με πέναλτι, με τον Ναλιτζή στο 85’ να γράφει το εντυπωσιακό 4-1. Οι «ερυθρόλευκοι» το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Χούτο στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟΚ: Κόβιτς, Μπορμπόκης, Βενετίδης, Κατσαμπής, Κωνσταντινίδης, Αμπονσά (46’ Κουλακιώτης), Γεωργιάδης (77’ Ναλιτζής), Οκκάς (86’ Σπάσιτς), Ουντέζε, Καφές, Εγκωμίτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης (46’ Πατσατζόγλου), Κωστούλας, Ανατολάκης, Γεωργάτος (67’ Λουτσιάνο), Ζε Ιλίας, Γιανακόπουλος, Νινιάδης (46’ Χούτος), Τζιοβάνι, Τζόρτζεβιτς.

Σεζόν 2017/18 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας την σεζόν 2017/18. Στα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης ήταν ότι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τρόπαιο σημειώνοντας μόνο νίκες και στους 10 αγώνες που έδωσε. Τα γκολ του Δικεφάλου τα πέτυχαν αρχικά ο Βιεϊρίνια στο 65’ και εν συνεχεία ο Πέλκας στο 90+2’.

Ήταν το δεύτερο από τα τρία σερί Κύπελλα (2017, 2018, 2019) που κατέκτησε ο Δικέφαλος του Βορρά, αλλά και το έκτο συνολικά στην ιστορία του.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (53? Γκάλο), Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (73? Γιακουμάκης), Μάνταλος (67? Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια, Αραούχο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82? Μαλεζάς), Κάνιας, Μαουρίτσιο, Κάμπος (52? Μακ), Πέλκας, Μπίσεσβαρ (75? Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς.

Σεζόν 2018/19 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0

Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 26 Αυγούστου του 2018 και ολοκληρώθηκαν στις 11 Μαΐου του 2019 με τον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και που για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ήρθαν αντιμέτωπες οι ομάδες του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ. Κυπελλούχος για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας της AEK με 1–0.

Ο Άκπομ ήταν ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα και έδωσε στον ΠΑΟΚ το Κύπελλο της σεζόν 2018/19.

ΠΑΟΚ: Πασχάλακης, Γιαννούλης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ(93' Ίνγκασον), Ζαμπά(65' Λημνιός), Πέλκας(80' Ολιβέιρα), Άκπομ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Μπακάκης(80' Γαλανόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σιμόες, Κρίστισιτς(76' Μπογέ), Μάνταλος, Μπακασέτας(71' Γκάλο), Λιβάγια, Πόνσε.

Σεζόν 2020/21 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-1

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το 8ο Κύπελλο της ιστορίας του και 6ο συνολικά επί αθηναϊκού εδάφους. Ο Βιεϊρίνια στο 36’ άνοιξε το σκορ ύστερα από εκτέλεση πέναλτι, με τον Εμβιλά στο 50’ να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1.

Ο Κρμέντσικ ήταν ο σωτήρας του Δικεφάλου και… τιμωρός των Πειραιωτών, αφού στο 90ο λεπτό σκόραρε το νικητήριο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και χάρισε το Κύπελλο στους Θεσσαλονικείς.

Ολυμπιακός: Σα, Παπασταθόπουλος (25’ Ρεαμπτσιουκ), Σεμέδο, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Καμαρά (90’+2’ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης, Χολέμπας, Μπρούμα (46’ Φορτούνης), Μασούρας (86’ Χασάν), Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μπαμπά (90 +5’ Μιχάι), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (80’ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (80’ Κρμέντσικ).

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.