Την πρόκριση για πρώτη φορά στον τελικό του Final 4 στο Κύπελλο Ελλάδας πήρε η Πυλαία, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αφού επικράτησε 26-23 του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι ΑΕΚ-Ολυμπιακός.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, αλλά ηΠυλαία προηγήθηκε 4-2 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην συνέχεια ήρθε η αντίδραση από τον «δικέφαλο του Βορρά», που κατάφερε να ισοφαρίσει (6-6), ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν 11-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πυλαία άντεξε στην πίεση που δέχτηκε από τον ΠΑΟΚ που μπήκε δυναμικά και να ανεβάσει την διαφορά στα πέντε τέρματα (16-11).

Η αντίδραση της ομάδας του Μπάμπη Ανανιάδη ήρθε άμεσα και ξέφυγε με +8 (22-14), που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του «δικεφάλου του Βορρά», η Πυλαία κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι το φινάλε και να φτάσει στο τελικό 26-23, που της χάρισε την παρθενική της πρόκριση σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.