Eurobasket '09

Στον τελικό με σούπερ Τεόντοσιτς η Σερβία

Η Σερβία θα είναι η αντίπαλος της Ισπανίας στον τελικό του Ευρωμπάσκετ την Κυριακή (22:15) μετά τη νίκη της με 96-92 στην παράταση επί της Σλοβενίας σε ένα συγκλονιστικό ματς. Οι ηττημένοι θα αναμετρηθούν με την Ελλάδα σε ένα ματς που θα κρίνει την τρίτη θέση (19:30). Κορυφαίος ο Μίλος Τεόντοσιτς που έκανε το ματς της ζωής του με 32 πόντους και καθοριστικά καλάθια.

Ο αγώνας...

Το καλό ξεκίνημα της Σερβίας (4-0, 6-2) δεν είχε συνέχεια, αφού η Σλοβενία επέβαλε το ρυθμό της και γρήγορα ανέλάβε τα ηνία του αγώνα. Με ένα 0-13 και οδηγό στην επίθεση τον Μπόστιαν Νάχμπαρ οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (6-15) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (11-19).

Με συνεχή καλάθια του Πέροβιτς, που έφτασε γρήγορα τους 11 πόντους, οι «πλάβι» πλησίασαν στο καλάθι (19-21), αλλά οι Σλοβένοι γρήγορα αποκατέστησαν την τάξη. Με εξαιρετική άμυνα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μίλος Τεόντοσιτς και του Νέναντ Κρστιτς, και «χτυπώντας» μέσα από τη ρακέτα με τον ασταμάτητο Έραζεμ Λόρμπεκ (16 πόντοι και 7 ριμπάουντ στο ημίχρονο) κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος με μία καλή υποθήκη νίκης (35-45).

Με πρωταγωνιστή τον Μιλένκο Τέπιτς σε άμυνα και επίθεση η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έφερε το ματς στα μέτρα της στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά από το -11 (41-52) «ροκανίστηκε» στον πόντο (56-57), ενώ ένας επιπλέον πονοκέφαλος για τους Σλοβένους ήταν τα τέσσερα φάουλ με τα οποία «φορτώθηκαν» οι κορυφαίοι της ομάδας, Έραζεμ Λόρμπεκ και Μπόστιαν Νάχμπαρ.

Με ηγέτες τους Τεόντοσιτς, Τέπιτς και Πέροβιτς η Σερβία προηγήθηκε ακόμη και με τέσσερις πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ η Σλοβενία έχασε με πέμπτο φάουλ τον Έραζεμ Λόρμπεκ 4στα μέσα του δεκαλέπτου. Όλα έδειχναν να είναι κόντρα στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, αλλά ο άλλοτε μεγάλος άσος του Ηρακλή έβγαλε έναν άσο από το μανίκι του: ο Γιάγκοντνικ με οκτώ προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του (72-78) σχεδόν δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Τεόντοσιτς με τέσσερις συνεχείς βολές διατήρησε ζωντανή τη Σερβία (76-78) και 22’’ πριν το τέλος ισοφάρισε με τρίποντο σε 79-79. Ο Λάκοβιτς ανέλαβε την τελευταία επίθεση για τη Σλοβενία, αλλά το λέι απ που επιχείρησε υπό πίεση δεν βρήκε καν στεφάνη.

Η Σερβία μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα 7-0 χάρη σε δύο καλάθια του Κρστιτς κι ένα τρίποντο του Τρίπκοβιτς, οι Σλοβένοι μείωσαν γρήγορα στο -2 (86-84), αλλά ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς έδωσε και πάλι αέρα νίκης στους «πλάβι» (89-84). Το θρίλερ όμως δεν είχε λάβει τέλος... Με ένα λέι απ του Ντ. Λόρμπεκ και δύο βολές του Νάχμπαρ η Σλοβενία πλησίασε στον πόντο (89-88), ο Τεόντοσιτς πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο 22’’ πριν το τέλος (92-88), αλλά ο Λάκοβιτς «απάντησε» (92-91) δέκα δευτερόλεπτα μετά και η ομάδα του κατέφυγε σε φάουλ. Ο Τεόντοσιτς με «κρύο» αίμα έγραψε το 94-91 και ακολούθως έγινε φάουλ για να αποτραπεί ο κίνδυνος της ισοφάρισης από τρίποντο. Ο Σάμο Ούντριχ είχε 1/2 βολές και ο Βελίτσκοβιτς με δύο βολές σφράγισε το θρίαμβο της Σερβίας.

Δεκάλεπτα: 11-19, 35-45, 56-57, 79-79, 96-92

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τέπιτς 11, Τεόντοσιτς 32 (6/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Πάουνιτς, Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς 3, Τρίπκοβιτς 3, Ραντούλιτσα 2, Κρστιτς 18, Πέροβιτς 18, Βελίτσκοβιτς 9, Μάτσβαν.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 7, Ούντριχ 6, Μπρέζετς 3, Νάχμπαρ 18, Γιάγκοντνικ 8, Ντ. Λόρμπεκ 22, Γκόλεματς 1, Ε. Λόρμπεκ 25.