BCL

Δύσκολες νίκες για Μπούργος και Ντιζόν

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League έκαναν Μπούργος και Ντιζόν, επικρατώντας δύσκολα της Νταρουσάφακα (83-78) και Ρίγα (84-77).

Μίλησε η έδρα στα πρώτα παιχνίδια των play-in του Basketball Champions League, καθώς μετά τη νίκη της Ιγκοκέα επί της Οστάνδης (87-72), Μπούργος και Ντιζόν πήραν δύσκολες, πλην όμως σημαντικότατες νίκες επί των Νταρουσάφακα (83-78) και Ρίγα (84-77), στη μάχη που κάνουν για την πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Στο παιχνίδι της Ισπανίας, η Νταρουσάφακα ξεκίνησε δυναμικά το ματς, έχοντας το πάνω χέρι μέχρι τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως, η Μπούργος βελτιώθηκε στο επιθετικό κομμάτι και με μεγάλα σουτ στο τέλος πήρε το ματς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Σε ένα παιχνίδι που η Μπούργος είχε πλουραλισμό στην επίθεση με έξι παίκτες άνω των 8 πόντων, ξεχώρισαν οι ΜακΓκι και Ντάλτον με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 39-39, 64-58, 83-78.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη στη Γαλλία, η Ντιζόν λίγο έλειψε να πέσει θύμα μεγάλης ανατροπής, καθώς στα τελευταία λεπτά απόλεσε διαφορά δέκα πόντων, όμως οι Γουεάρ και Ρασάρντ Κέλι βρήκαν δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο λεπτό, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα τους με 84-77 επί της Ρίγα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χόλστον με 19 πόντους, με τον Γουεάρ να προσθέτει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-36, 61-57, 84-77.