BCL

Επιβλητική Μπούργος, πέταξε έξω τη Χολόν του Δέδα

Χάρη στο επιθετικό κρεσέντο της στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπούργος επικράτησε 86-77 της Χάποελ Χολόν και πέρασε στα ημιτελικά του Final-8 του BCL.

Συνεχίζει την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε στην Αθήνα τον Οκτώβριο η Μπούργος, που επικράτησε 86-77 της Χάποελ Χολόν στον τελευταίο προημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League.

Πρωταγωνιστές για τους Ισπανούς οι Μπενίτε (26 πόντοι) και Ρένφρο (14 πόντοι, 10 ασίστ), ενώ η κάτοχος του τροπαίου θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Στρασμπούρ.

Από την άλλη, για την ομάδα του Δέδα (που αποβλήθηκε στην 4η περίοδο) διακρίθηκαν οι Μάιλς (23 πόντοι με 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) και Χάρις (9 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ).

Στην πρώτη περίοδο, η Μπούργος βρήκε περισσότερες λύσεις και προηγήθηκε ακόμα και με +9 (11-20 στο 6’), ωστόσο η Χάποελ Χολόν απάντησε με σερί 8-0 και πλησίασε (19-20 στο 8’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς στο +5 (19-24).

Παρ’ όλα αυτά, η 2η περίοδος είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τους Ισραηλινούς να «σφίγγουν» αμυντικά και να ανατρέπουν την κατάσταση. Με τους Μάιλς και ΜακΓκι να παίρνουν μπρος επιθετικά, η ομάδα του Δέδα έτρεξε επιμέρους σκορ 13-4 και απομακρύνθηκε με +8 (37-29 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε με τη Χολόν να έχει προβάδισμα 4 πόντων (39-35).

Από τα μισά του 3ου δεκαλέπτου και μετά, η κάτοχος του τροπαίου πάτησε το γκάζι και επέβαλε την ανωτερότητά της: με εφαλτήριο την άμυνα, πέτυχε 14-2 και γύρισε τελείως το μομέντουμ του αγώνα (48-55 στο 28’). Οι παίκτες του Πενιαρόγια έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας «αέρα» +6 (54-60).

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, η ισπανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα των αντιπάλων και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (59-72 στο 34’) βάζοντας τις βάσεις για την επικράτησή της. Οι Ισραηλινοί επιχείρησαν να μειώσουν, αλλά δεν είχαν τον τρόπο να πλησιάσουν και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 77-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-35, 54-60, 77-86.

Χάποελ Χολόν-Μπούργος 77-86