Eurocup

«Κάρφωσε» την Μπουντούτσνοστ στην εκπνοή και έμεινε σε τροχιά playoffs ο Άρης!

Με ένα τρομερό φόλοου κάρφωμα σχεδόν στην εκπνοή του Γκάλινατ, ο Άρης νίκησε 76-75 την Μπουντούτσνοστ και έμεινε σε τροχιά playoffs στο Eurocup!

Απίθανο φινάλε με θριαμβευτή τον Άρη!

Με τρομερή αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και ένα απίστευτο φόλοου κάρφωμα του Γκάλινατ σχεδόν στην εκπνοή, οι «κίτρινοι» νίκησαν 76-75 την Μπουντούτσνοστ, στο Αλεξάνδρειο!

Η ομάδα του Καστρίτη έμεινε πίσω στο σκορ και με διψήφιες διαφορές, ενώ η μεγάλη αντεπίθεση ξεκίνησε από τον Τολιόπουλο στα τελευταία λεπτά. Έτσι, ο Άρης έκανε το 2/2 απέναντι στους Μαυροβούνιους, ανεβαίνοντας στο 7-8 και μένοντας σε τροχιά playoffs στον δεύτερο όμιλο του Eurocup. Από την άλλη, η Μπουντούτσνοστ υποχώρησε στο 6-9.

Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους, ενώ ο «ήρωας» Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 14π.

Από τους Μαυροβούνιους, ξεχώρισε ο Ράιτ με 14π., ενώ ο 13π. είχε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γιόγκι Φέρελ.

Το φόλοου κάρφωμα του Γκάλινατ:

Μετά το 0-5 της Μπουντούτσνοστ στο πρώτο δίλεπτο, ο Άρης απάντησε με ένα δικό του 10-2, για το +3 (10-7), στο 4’. Οι «κίτρινοι» συνέχισαν έτσι και με τον Τολιόπουλο ξέφυγαν στο +4 (17-13), ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 5-0 (17-18), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με Ντε Σόουζα και Τολιόπουλο οι «κίτρινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα (24-23) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως τα λάθη έδωσαν ανοικτό γήπεδο στους Μαυροβούνιους, οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 1-13, για το +11 (25-36), στο 16’. Με την είσοδο του Κατσίβελη, ο Άρης ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (34-38), με τον Ράιτ να κάνει 1/2 βολές και να διαμορφώνει το 34-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Άρης-Μπουντούτσνοστ 76-75

Με τους Μποχωρίδη και Γκάλινατ, ο Άρης κρατούνταν κοντά (41-45) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, η Μπουντούτσνοστ πήρε τον έλεγχο και με τον Μαγκί ξέφυγε ξανά στο +10 (45-55), στο 26’. Στο ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +9 (54-63).

Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και τους Τολιόπουλο και Χάρελ να βάζουν μεγάλα σουτ, οι «κίτρινοι» αρχικά ισοφάρισαν (66-66), στο 35’. Στη συνέχεια, με τρίποντο του Έλληνα γκαρντ, ο Άρης πήγε στο +3 (71-68), με τους Μαυροβούνιους να απαντούν με τον Φέρελ για το δικό τους προβάδισμα (71-73), στο 37’. Με ακόμη ένα τρίποντο του Τολιόπουλου η ομάδα του Καστρίτη πέρασε μπροστά (74-73), με τον Τζόουνς να απαντά (74-75). Στην επόμενη επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν δύο φορές, με τον Χάρελ να σουτάρει έξω από τα 6,75μ., να αστοχεί, αλλά με φόλοου κάρφωμα ο Γκάλινατ έκανε το 76-75, στα 0,8’’ για τη λήξη! Στην τελευταία επίθεση η Μπουντούτσνοστ δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Άρης πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75