Eurocup

Κυρίαρχος Προμηθέας, πάτησε την Τρέντο και παραμένει ψηλά!

Ο Προμηθέας με κυριαρχική εμφάνιση νίκησε πολύ εύκολα 84-71 την Τρέντο στην Πάτρα, παραμένοντας στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου του Eurocup μετά από 10 αγωνιστικές.

Ακόμα μια σημαντική ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε ο Προμηθέας!

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου επικράτησε με άνεση της Τρέντο με σκορ 84-71, ανεβαίνοντας στο 6-4 και παραμένοντας στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου του Eurocup!

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, είδαν την Τρέντο να επιστρέφει και να διεκδικεί το ματς κατά διαστήματα, ωστόσο τελικά πήραν άνετη νίκη με εξαιρετικό μπάσκετ σε μεγάλο μέρος του ματς.

Πληθωρικό πρόσωπο είχε στο σκοράρισμα ο Προμηθέας, που είδε πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Τζορτζ Κόντιτ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο νεοαποκτηθέντας Τζό Τόμασον στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του, καθώς πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ, ενώ βοήθησε με 12 πόντους ο Τρέβις Σίμπσον και με άλλους 10 ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς.

Για τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 2-8 και βρίσκονται εκτός οκτάδας, 15 πόντους είχε ο Άντριου Κρόφορντ και 14 ο Ντιέγκο Φλακαντόρι.

Ο Προμηθέας μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με +9 (16-7), με εξαιρετικούς Κουλμπόκα και Κόντιτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεσή τους, με τον Τόμασον να φέρνει τους Πατρινούς σε διψήφια διαφορά (20-10). Κάπου εκεί, η Τρέντο με Ουντόμ και Σπανιόλο έτρεξε ένα γρήγορο 6-0, μειώνοντας στους 4 (20-16), πριν ο Ντάνγκουμπιτς γράψει το τελικό 23-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ιταλική ομάδα έβγαλε αντίδραση, και με πρωταγωνιστές τους Σπανιόλο και Φλακαντόρι ξεκίνησε μια αντεπίθεση, που την έφερε στο +5 (31-36), με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα σε αυτό το διάστημα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε τη δική της απάντηση, καθώς με πρωτοστάτες τους Κόντιτ και Ντάνγκουμπιτς έτρεξε ένα δικό της επιμέρους σκορ 14-2, που διαμόρφωσε το 45-38 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τους Πατρινούς, που δέχθηκαν ένα γρήγορο 7-0 που έφερε το ματς στην ισορροπία (45-45). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με Κόντιτ και Σίμπσον, ανακτώντας το +7 πολύ γρήγορα (56-49). Η επίθεση του Προμηθέα είχε πλέον πολύ ρυθμό με τον Σίμπσον να είναι ασταμάτητος, και οι Πατρινοί πολύ γρήγορα έφτασαν για πρώτη φορά στο +15 (66-51), με την το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 66-55.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ιταλοί πλησίασαν στους 10 με τον Κρόφορντ (72-62), ο Τόμασον ανέβασε με τρίποντο και πάλι τη διαφορά στους 13 (75-62), πριν ο Κόντιτ γράψει και για πρώτη φορά το +16 (79-63). Η Τρέντο έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 και μείωσε στους 11 (79-68), όμως αυτό δεν έφτασε και τελικά ηττήθηκε 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71