Eurocup

Σοβαρεύτηκε και διέλυσε την Σλασκ ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας αντέδρασε στο -16 της πρώτης περιόδου και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στη Σλασκ συντρίβοντάς τη με 89-66 στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας.

Αν και άρχισε κάκιστα το παιχνίδι, ο Προμηθέας έδειξε το καλό του πρόσωπο στη συνέχεια και συνέτριψε με 90-66 την Σλασκ στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας φτάνοντας τις 9 νίκες σε 14 αγώνες στον δεύτερο όμιλο του Eurocup.

Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με +16 (9-25) στα πρώτα οκτώ λεπτά, αλλά ο Τζο Τόμασον με 20 πόντους στο ημίχρονο «σάλπισε» την αντεπίθεση, που συνέχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας σε άνετη νίκη.

Τόμασον με 20, Ντάνγκουμπιτς με 15, Σίμπσον με 14 και Κόντιτ με 13 πόντους ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Αλεξάντερ Τζίεβα είχε 19 πόντους για τους ουραγούς του Eurocup.

Τα πρώτα οκτώ λεπτά κύλησαν εφιαλτικά για τον Προμηθέα, καθώς βρέθηκε στο -16, 9-25, με τον Κολέντα να μετρά 9π. και τους γηπεδούχους 1/7 τρίποντα. Οι Πατρινοί σοβαρεύτηκαν, «μάζεψαν» τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 18-27, στο τέλος της περιόδου και ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 22-2 πέρασαν μπροστά, 31-29. Ο Τόμασον έφτασε γρήγορα τους 18π. και η διαφορά έφτασε στους έξι, 39-33. Ένα δίλεπτο χαλάρωσης επέτρεψε στους Πολωνούς με ένα 8-0 να προσπεράσουν ξανά, 39-41, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έκλεισαν προπορευόμενοι το ημίχρονο, 43-41.

Προμηθέας-Σλασκ 90-66

Αξιοποιώντας τη δύναμη του Κόντιτ κάτω από το καλάθι, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 52-44. Γκίκας και Σίμπσον έβαλαν το δικό τους λιθαράκι και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13, 67-54. Η Σλασκ άρχισε την τέταρτη περίοδο με ένα 5-0 που θορύβησε τους Πατρινούς με την αντίδραση να έρχεται άμεσα. Με διαδοχικούς πόντους του Ντάνγκουμπιτς αποσπάστηκαν ξανά και φτάνοντας στο 83-61 «καθάρισαν» το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66