Εurobasket 2015

Β’ όμιλος: «Σκότωσε» την Γερμανία η Τουρκία!

Μετά τη συντριβή από την Ισπανία, η Τουρκία έβγαλε αντίδραση και επικρατώντας εύκολα της οικοδέσποινας Γερμανίας (80-75) έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης. «Παπάδες» ο Οσμάν, άστοχη η παρέα Νοβίτσκι.

«Ατσαλάκωτη» η Τουρκία μέσα στην Γερμανία!

Μετά την 30άρα από την Ισπανία, οι γείτονες έβγαλαν αντίδραση, παρουσίασαν καλό πρόσωπο και επικράτησαν πολύ εύκολα των πάντσερ με 80-75, φτάνοντας στο 2-1 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Εξ'αρχής αφεντικό του αγώνα οι παίκτες του Αταμάν που προηγούνταν μόνιμα με διψήφιες διαφορές (ακόμα και 20+). Οσμάν με 17 πόντους (5/8 σουτ), Ερντέν με 16 (9ρ.) και Ιλιασόβα-Ντίξον με 15 υπέγραψαν τη νίκη της εθνικής τους. Για τους άστοχους οικοδεσπότες (5/26 τρίποντα και 17/38 δίποντα) που έχουν πλέον ρεκόρ 1-2, πάλευε ο Σρέντερ για την ανατροπή με 24 πόντους, με τον Νοβίτσκι να βάζει 15, αλλά με 3/10 σουτ.

«Κολασμένη» εκκίνηση για την Τουρκία που με δύο τρίποντα του Ντίξον κι ένα… έμμεσο του Οσμάν, προηγήθηκε 9-0 της Γερμανίας. Οι γείτονες έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και με τον Ιλιασόβα να παίρνει μπροστά, η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (19-8) κόντρα στην άστοχη παρέα του Νοβίτσκι. Οι γηπεδούχοι τα είχαν χαμένα, οι φιλοξενούμενοι… πυροβολούσαν χωρίς έλεος και με ρεσιτάλ του Γκιουλέρ έξω απ’ τα 6,75 έφεραν το ματς στο 29-8 κι εν τέλει στο εκκωφαντικό 31-11 της πρώτης περιόδου, με τους φιλάθλους στις εξέδρες να παρακολουθούν αποσβολωμένοι.

Οι δύο ομάδες είχαν «κολλήσει» στην επίθεση. Και… ok για την Γερμανία δεν ήταν κάτι πρωτόγνωρο (βάσει της εικόνας στην πρώτη περίοδο), ωστόσο ακόμα κι έτσι βρήκε την ευκαιρία να ροκανίσει τη διαφορά. Με τέσσερις βολές, ένα καλάθι του Μπενζίνγκ και κρατώντας την Τουρκία άποντη, μείωσε σε 31-17. Σιγά-σιγά οι παίκτες του Αταμάν βρήκαν λύσεις στην επίθεση, έκλεισαν την άμυνά τους κι έστειλαν εκ νέου τη διαφορά σε… υψηλά επίπεδα (37-20). Όσο και να προσπαθούσαν οι άστοχοι οικοδεσπότες να πλησιάσουν, κάθε φορά έβρισκαν «απάντηση» και το μέτριο δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς ουσιαστικά να ‘χουν αλλάξει οι ισορροπίες με το 41-24 υπέρ της Τουρκίας.

Αυτή τη φορά οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Παρά το τρίποντο-μαχαιριά του Ντίξον, ο Σρέντερ έδινε γρήγορο ρυθμό, τελείωνε καλά τις φάσεις, ενώ γενικά οι γηπεδούχοι... πήγαιναν στις επαφές (εκμεταλλευόμενοι βολές), τρέχοντας σερί 12-5 για το 46-36. Τα επιθετικά προβλήματα επανεμφανίστηκαν για τους παίκτες του Φλέμινγκ, οι Τούρκοι αφυπνίστηκαν απ’ τη μείωση της διαφοράς και έστειλαν… μήνυμα. Επιτρέποντας στους αντιπάλους τους μόλις 4 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, οι «κόκκινοι»… εξαφανίστηκαν για το 59-40, προτού διαμορφωθεί το 60-43 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, σκορ που ‘χε… καθορίσει ήδη το νικητή.

Ο… βομβαρδισμός απ’ τα 6,75 απέδωσε εκ νέου καρπούς. Δύο τέτοια σουτ των Οσμάν και Ντίξον… έκοψαν τα πόδια των Γερμάνων για το 66-48 στο 33’. Τα λεπτά περνούσαν, Ιλιασόβα-Ερντέν κρατούσαν άνετη την Τουρκία, ενώ το τρίποντο του Σάφαρτζικ που έδωσε… πνοή στους γηπεδούχους, βρήκε «καπάκια» απάντηση απ’ τον Οσμάν, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 73-56. Η απέλπιδα προσπάθεια των Γερμανών για μια επική ανατροπή, ο οίστρος του Σρέντερ που πάλευε μόνος και η μίνι χαλάρωση των Τούρκων έφερε το 73-66 (σερί 10-0), περίπου 2’ πριν το τέλος, δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Μια-δυο καλές άμυνες και η ψυχραιμία στην επίθεση (με τον Οσμάν να φτάνει τους 17 πόντους), δεν έδωσαν… χιτσκοκικό φινάλε στο ματς, με τους Τούρκους να φεύγουν νικητές, χάρη στο τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 24-41, 43-60, 75-80

Γερμανία: Λο 7 (1), Γκίφεϊ 2, Κινγκ, Σάφαρτσικ 3 (1), Τάντα, Πλάις 7, Μπένζινγκ 13 (1), Νοβίτσκι 15 (1), Σρέντερ 24 (1τρ.,5ρ. 6ασ.), Ζίπσερ, Γκαβέλ, Βόιτμαν 4.

Τουρκία: Γκιουλέρ 7 (2), Οσμάν 17 (2τρ., 5ρ.), Ιλιασόβα 15 (1), Ερντέν 16 (9ρ.), Μαχμούτογλου 6, Κορκμάζ, Ντίξον 15 (4τρ., 5ρ., 5ασ.), Κοκσάλ, Αλντεμίρ.