Μουντομπάσκετ 2014

«Δώρο» του Ραντούλιτσα στη Γαλλία!

Ένα μεγάλο… merci στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πρέπει να πει η Γαλλία, καθώς με το αχρείαστο φάουλ του Σέρβου, στο τέλος, ο Λοβέρν ευστοχώντας σε μία βολή, έδωσε τη νίκη στους «τρικολόρ» με σκορ 74-73!

Με μία εύστοχη βολή του Λοβέρν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ύστερα από φάουλ του Ραντουλίτσα, η Γαλλία επικράτησε με σκορ 74-73 της Σερβίας και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας και τον πρώτο όμιλο!

Κορυφαίος για τους «τρικολόρ» ο νέος παίκτης της Χίμκι με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 12.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Σερβία να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα μέχρι το τέλος (21-20). Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπήκαν πιο δυνατό στη δεύτερη περίοδο, όπου με ένα σερί 7-0, έφτασαν στο +8 (28-20). Από ‘κει και πέρα, οι Γάλλοι δεν έδειχναν σε θέση να ανατρέψουν την εις βάρος του κατάσταση, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και σε διψήφιο αριθμό (39-28). Προς το τέλος, ο Λοβέρν ήταν αυτός που προσπάθησε να διατηρήσεις τους «τρικολόρ» στο ματς, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 42-34.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σερβία έφτασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (46-36), όμως οι Γάλλοι «απάντησαν» με ένα σερί 10-0, φέρνοντας το ματς στα ίσα (46-46). Ξανά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπροστά με ένα καλάθι (62-60). Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι μέχρι τέλος έγινε… ροντέο, με τους «τρικολόρ» να παίρνουν τελικά τη νίκη (74-73) χάρη σε μία εύστοχη βολή του Λοβέρν, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ύστερα από ανόητο φάουλ του Ραντούλιτσα και ενώ το ματς ήταν στο 73-73!

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-34, 62-60, 73-74.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 9, Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Μπιέλιτσα 11 (1), Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 7, Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα 21 (7 ριμπ.), Κάτιτς 2, Στίματς 1.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 4, Μπατούμ 11 (1), Ντιό 15 (1), Λοβέρν 19, Καουντί 3 (1), Τζάκσον 12 (3), Φουρνιέ, Πιετρούς, Γκομπέρ 3, Ντιαό 4, Τιγί, Ζελαμπάλ 3 (1).