Euroleague

Ζωντανή για πρόκριση η Βαλένθια

Ένα γκολ-φάουλ του Γουίλιαμς ήταν καθοριστικό και η Βαλένθια πήρε μεγάλη νίκη στο Βερολίνο με 90-86 απέναντι στην Άλμπα και να κυνηγήσει το εισιτήριο για την οκτάδα την τελευταία αγωνιστική.

Η Βαλένθια έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης με τη νίκη επί της Άλμπα με 90-86 και θα παίξει τα ρέστα της την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της με την Μπασκόνια. H ομάδα του Ζάιμε Πονσαρνάου είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Πρέπελιτς στους 24, τον Κάλινιτς με 17, αλλά τον Ντέρικ Γουίλιαμς να βάζει το πιο σημαντικό καλάθι στα 31’’ πριν το τέλος, παίρνοντας και το φάουλ για να κάνει το 86-88 και να δώσει το πιο κρίσιμο προβάδισμα στην Βαλένθια.

Η Βαλένθια στο 12’ βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους διαφορά, μετά το 26-13 της πρώτης περιόδου, με την προσπάθεια της να μαζέψει λίγο τη διαφορά ν’ αποδίδει προσωρινά καρπούς στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά τελικά την μπίλια να κάθεται στο +11 (53-42) για την Άλμπα στα πρώτα 20’.

Με ένα 8-19 στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου η Βαλένθια έπιασε στο σκορ τους Γερμανούς για το 61-61 στο 27’, αλλά η Άλμπα με τον Φοντέκιο άνοιξε πάλι τη διαφορά στο +6 για να πάει το σκορ στο 70-64. Η ισπανική ομάδα θα κάνει με τον Κάλινιτς το 79-79 στο 38’ και το ματς θα πηγαίνει μία σου και μία μου μέχρι τέλος. Η Άλμπα θα κάνει το 86-85, αλλά ο Ουίλιαμς γκολ-φάουλ έκανε το 86-88 στα 31’’ πριν το τέλος με τον Βαν Ρόσομ να κάνει το τελικό 86-90 με βολές.

Tα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90