Euroleague

Επιβίωσε στο «θρίλερ» με Άλμπα ο Ερυθρός Αστέρας

Έστω και στην παράταση, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 88-84 της Άλμπα στο Βερολίνο για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την τρίτη του νίκη, «πιάνοντας» τους Γερμανούς στη βαθμολογία.

Σε ένα δραματικό ματς, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 88-84 της Άλμπα στο Βερολίνο στην παράταση (κ.α. 75-75) για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 3-6 το ρεκόρ του, όσο έχουν και τα «άλμπατρος» και με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον πάγκο της πρωταθλήτριας της Αδριατικής Λίγκας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια και, όποια ομάδα αποκτούσε διαφορά, την έχανε άμεσα, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο οι περισσότερες λύσεις στην περιφέρεια των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία στις βολές τους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Βιλντόζα με 21, Νέντοβιτς με 17 και Μίτροβιτς με 15 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Σμιθ με 23, αλλά και πολλά χαμένα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, Λάμερς με 12 και Σίκμα, Ζούσμαν με 10 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 5-0 και εκεί δέχτηκε 10-0 σερί από τα «άλμπατρος» με πολλούς σκόρερ για τους Γερμανούς, που προηγήθηκαν με +5. Με νέο σερί 5-0, οι πρωταθλητές Γερμανίας προηγήθηκαν 15-8 και, με πρωταγωνιστή τον Ζούσμαν σε εκείνο το διάστημα, διατηρούσαν το +4 με +6. Όμως, στο 19-13 οι περιφερειακοί των Σέρβων έφεραν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν 20-19 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Αστέρας με σερί 4-0 προηγήθηκε με +5 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γερμανών τους έφεραν στο +1 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται σε αυτό το διάστημα με τον Σίκμα να έχει πάρει τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα. Με σερί 5-0, η Άλμπα έφτασε στο +5 και, μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Σμιθ και ο Βιλντόζα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο 40-37. Οι Γερμανοί είχαν 9/14 δίποντα, 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Από την άλλη, οι Σέρβοι είχαν 16 ριμπάουντ και 3/3 βολές.

Ο Σμιθ έφερε το +7 στην αρχή της τρίτης περιόδου για την Άλμπα και στο +8 στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Λάμερς έφερε το 52-43 στην κακή άμυνα των πρωταθλητών της Αδριατικής Λίγκας. Ένα σερί 5-0 του Αστέρα μείωσε σε 52-48 με πρωταγωνιστή τον Νεντοβιτς, όμως το τρίποντο του Ντέλοου έφερε το +7. Ένα σερί 7-0, με πρωτεργάτη τον Βιλντόζα, έφερε την ισοφάριση για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και ο Τίεμαν ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 57-55.

Ο Ντέλοου έφερε το +5 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου με τα καλύτερα ποσοστά των Γερμανών και τα περισσότερα ριμπάουντ που μάζευαν οι παίκτες του Γκονσάλεθ. Το τρίποντο του Βιλντόζα μείωσε σε 62-61 και, με 4-0 σερί, οι Σέρβοι προηγήθηκαν +1. Το τρίποντο του Σμιθ έφερε το 67-65 και ο ίδιος πρωτοστάτησε σε ένα σερί 5-0 για το 72-65. Ο Αστέρας μείωσε με σερί 5-0 σε 72-70, όμως ο Λάμερς έφερε το 74-70. Οι περιφερειακοί των Σέρβων με σερί 5-0 έδωσαν το προβάδισμα με 75-74 στα 1’22’’.

Ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Ζούσμαν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/1 βολές ισοφάρισε σε 75-75 στο 1’04’’. Ο Σίκμα έχασε τρίποντο στα 17’’ και τα συνεχόμενα φάουλ εκατέρωθεν έφεραν το άστοχο τρίποντο του Σμιθ που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Το τρίποντο του Ζούσμαν έφερε το 78-75 στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου και ο Σίκμα έφερε το 79-77. Ο Πετρούσεφ μείωσε σε 80-79 και ο Βιλντόζα έδωσε το προβάδισμα με 80-81 στο 4-0 σερί των Σέρβων. Ο Νέντοβιτς με προσωπικό σερί έφερε το 81-85 στα 52’’. Ο Ιβάνοβιτς με 2/2 βολές στα 35’’ έφερε το 81-87 και, με την ευστοχία των Σέρβων στις βολές, το ματς ολοκληρώθηκε στο 84-88.