Euroleague

«Ξέσπασε» στην τέταρτη περίοδο και καθάρισε τη Βίρτους η Βαλένθια

Με σερί 15-0 στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια νίκησε στο «Λα Φοντέτα» τη Βίρτους Μπολόνια 79-68 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις 15 νίκες.

Με καταπληκτικό σερί 15-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Βαλένθια νίκησε άνετα 79-68 τη Βίρτους Μπολόνια για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 15-18 το ρεκόρ της, ούσα αποκλεισμένη, όπως κι η αντίπαλός της, η οποία πήγε στο 13-20.

Μέχρι την τέταρτη περίοδο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται σταθερά σε κάποια σημεία και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Πρωταγωνιστές για τις «νυχτερίδες» ήταν οι Αλεξάντερ με 15 κι Εβανς με 14 πόντους. Για τους Ιταλούς, ξεχώρισε ο Οτζελέγε με 21, ενώ τον βοήθησε ο Ζάιτεχ με 10 πόντους.

Τα περιφερειακά σουτ των «νυχτερίδων» έφεραν το 8-2 και το 10-4 στην αρχή της αναμέτρησης στο Λεβάντε με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς σε αυτό το διάστημα. Ενς σερί 7-0 της Βίρτους με επιθετική πολυφωνία έφερε την ανατροπή και το +2 για τους Ιταλούς και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές στα επόμενα λεπτά, με τον Μίκι να ολοκληρώνει στο 17-19 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα 4-0 της Βίρτους στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 19-23 στους κατόχους του Euro Cup, όμως η Βαλένθια με δικό της σερί 6-0 έφερε το +2 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Το τρίποντο του Μανιόν έφερε το 29-32 κι ένα σερί 4-0 των Ισπανών έφερε το +4. Το τρίποντο του Εβανς έκανε το 38-36 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 40-38. Η Βαλένθια είχε 13/23 δίποντα και 13 ριμπάουντ κι η Βίρτους 7/7 βολές και 14 ριμπάουντ.

Η Βαλένθια διατηρούσε το +3 με +4 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως το 5-0 σερί της Βίρτους έφερε το +1 για τη ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Ένα προσωπικό σερί 4-0 του Πραντίγια έφερε το 50-47, η Βίρτους απάντησε με σερί 4-0 για το +1 κι ένα σερί των «νυχτερίδων» 4-0 έφερε το 56-52, με το τρίποντο του Μίκι να φέρνει το 58-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα καταπληκτικό σερί 15-0 της Βαλένθια στην έναρξη της τέταρτης περιόδου μετέτρεψε το 60-59 σε 75-59 για τους παίκτες του Αλεξ Μουμπρού, με τους Ουέμπ κι Εβανς να κάνουν ότι θέλουν στην ιταλική άμυνα. Η Βίρτους έκανε 5-0 σερί και μείωσε στο -11 κι η διαφορά, στη συνέχεια, ανεβοκατέβαινε στο +13 με +15 για το τελικό 79-68 με το προσωπικό 4-0 του Οτζελέγε.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 40-38, 58-57, 79-68