Euroleague

«Ξέρανε» τη Μονακό στο «θρίλερ» η Βαλένθια

Με κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια νίκησε τη Μονακό 70-65 στο Λεβάντε και δημιούργησε τη μίνι έκπληξη της πρεμιέρας της Ευρωλίγκας.

Σε ένα δραματικό ματς, η Βαλένθια νίκησε 70-65 την ισχυρή Μονακό στο Λεβάντε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας κι «έκοψε» τη φόρα του φαβορί από τους Μονεγάσκους, δείχνοντας πως μπορεί να διεκδικήσει την είσοδο στην πρώτη οκτάδα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως το σερί των «νυχτερίδων» στα τελευταία λεπτά τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν οι Οτζελέγε με 19 και Τζόουνς με 14 πόντους. Για τους Μονεγάσκους, οι 21 πόντοι του Τζέιμς και 17 του Οκόμπο δεν ήταν αρκετοί.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης και μόνο στο 6-3 της Βαλένθια έδειχνε πως πάει κάποια να ξεφύγει στο σκορ. Ένα 5-0 σερί της Μονακό έφερε το 7-12 για τους Μονεγάσκους και το τρίποντα των Οκόμπο, Τζέιμς διατηρούσαν το +6 για την καλή περιφερειακή επίθεση των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς, με τον Αμερικανό γκαρντ να οδηγεί στο 17-20 της πρώτης περιόδου.

Οι περιφερειακοί της Μονακό διατηρούσαν το +4 με +6 για τους Γάλλους στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των «νυχτερίδων» και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Τζόουνς έφεραν ένα 10-0 σερί για το +4 των Ισπανών. Στο 32-28, ο Τζέιμς πρωτοστάτησε σε σερί 8-0 των Μονεγάσκων για το +4, όμως οι συνεχόμενοι πόντοι του Ρόμπερτσον έφεραν το 39-38 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι Ισπανοί είχαν 7/9 βολές και 18 ριμπάουντ κι οι Μονεγάσκοι 5/5 βολές.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ένα σερί 9-0 της Μονακό μετέτρεψε το 41-38 σε 41-46 για τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς με επιθετική πολυφωνία από περιφέρεια και ρακέτα. Με νέο σερί 4-0, η Μονακό έφτασε στο +8, όμως εκεί τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων έφεραν ένα σερί 10-0 για το 53-51 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το τρίποντο του Οκόμπο στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το +2 για τη Μονακό, όμως το προσωπικό σερί 4-0 του Τζόουνς έφερε το 59-55 για τους Γάλλους, έχοντας πλέον αναλάβει την επιθετική «σκυτάλη» και διατηρώντας το προβάδισμα για τους Λεβαντίνους. Ο Μοτεγιούνας προσπαθούσε σε εκείνο το διάστημα για τη Μονακό και το τρίποντο του Τζέιμς έφερε το 61-63.

Ο Ντέιβις ισοφάρισε 63-63 στο 1’51’’ και το τρίποντο του Τζόουνς έφερε το 66-63 για τους γηπεδούχους. Ο Οτζελέγε με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 68-63 στα 48’’, οι Γάλλοι αστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα κι ο Γιόβιτς με δύο βολές διαμόρφωσε το 70-63. Ο Οκόμπο με δύο δικές του μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 39-38, 53-51, 70-65