Euroleague

Μπλακ άουτ και ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη Μπολόνια από το -14 και έφερε το ματς στα μέτρα του (55-57), ωστόσο έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και παραδόθηκε στη Βίρτους, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 74-64.

Τσάμπα... ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια!

Οι «πράσινοι» είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν απέναντι στη Βίρτους και έμοιαζαν ικανοί για «διπλό», όμως έπαθαν ανεπανάληπτο μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 14-0, γνωρίζοντας την ήττα με 74-64!

Με αυτόν τον τρόπο, οι πράσινοι έπεσαν στο 7-13 και έμειναν ακόμη πιο μακριά από την οκτάδα, που αρχίζει να μοιάζει... απίθανος στόχος. Στο 9-11 ανέβηκαν οι Ιταλοί που επέστρεψαν στις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός για 25 λεπτά, βρέθηκε στο -14, όμως από τα μέσα της τρίτης περιόδου έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πέρασε μπροστά στις αρχές της τέταρτης (55-57). Κάπου εκεί, κόλλησε στην επίθεση για σχεδόν έξι λεπτά και βρέθηκε πάλι στο -12 (69-57), γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, όντας βασικός παράγοντας στην ανατροπή του Παναθηναϊκού. Πολύ καθοριστικός σε αυτό το διάστημα ήταν και ο Ματέους Πονίτκα, που 13 πόντους με μεγάλα σουτ. Χαμηλά έμεινε ο Μπέικον (8π.) στη χειρότερη του εμφάνιση με τα πράσινα.

Για τους νικητές, εξαιρετικός ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 16 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Μίλος Τεόντοσιτς, που σημείωσε 12 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Πληθωρική εμφάνιση έκανε ο Ντάνιελ Χάκετ (7 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά τα δύο πρώτα λεπτά και βρήκε, ωστόσο σταδιακά η Βίρτους έβρισκε πολύ εύκολες λύσεις επιθετικά με Σενγκέλια και Ζαϊτέ, πηγαίνοντας στο +5 (12-7). Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλευόταν τα λάθη των Ιταλών και ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα γρήγορα το +5 (14-9) να γίνει +9 (18-9) με καταπληκτικό Σενγκέλια σε αυτό το διάστημα. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Λι στο 18-11 για τους «πράσινους» που έδειχναν κακό πρόσωπο.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο η Βίρτους ξέφυγε για πρώτη φορά στο +12 (23-11) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάκο και έπειτα στο +14 μετά από συνεχόμενα λάθη των «πρασίνων» και πόντους του Λούντμπεργκ (27-13). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκριγκόνις και Γουόλτερς, μειώνοντας στους 8 (27-19), με τον Μπέικον να βάζει το τρίτο στη σειρά για το 27-22. Η Βίρτους είχε απάντηση με Χάκετ και Ζαϊτέ να επαναφέρουν το +10 (34-24), πριν ο Οτζελέγε γράψει και πάλι το +12 (40-28). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +13 των γηπεδούχων (43-30).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 5-0 δια χειρός Μπέικον και Λι μείωσε στους 8 (43-35), πριν ο Γουόλτερς ρίξει τη διαφορά και στους 5 (44-39). Ένα 5-0 επιμέρους σκορ της Βίρτους με τρίποντο του Χάκετ και καλάθι του Ζαϊτέ επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα των Ιταλών (49-39), με τον Γουόλτερς να μειώνει και πάλι στους 7 (52-45) και τον Πονίτκα να βάζει γκολ φάουλ για το 52-48. Τελικά, με μεγάλο σουτ του Πολωνού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 55-51.

Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στον πόντο (55-54) με τρίποντο του Γουίλιαμς, πριν προσπεράσει με τρίποντο του Πονίτκα (55-57). Οι πράσινοι έχαναν με κακές επιλογές ευκαιρίες να επεκτείνουν το σερί τους, και ένα επιμέρους 9-0 της Βίρτους με Κορντινιέ και Τεόντοσιτς την έφερε ξανά μπροστά με καλή διαφορά (64-57), πριν ο Σενγκέλια επαναφέρει το διψήφιο προβάδισμα (69-57). Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδραση και ηττήθηκε άνετα με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-30, 55-51, 74-64