Euroleague

«Γονάτισε» την Παρτίζαν και τη… βύθισε ακόμη περισσότερο η Βίρτους!

Με καθοριστικούς τους Λούντμπεργκ και Αμπάς στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 88-84 την Παρτίζαν, η οποία μέτρησε μόνο ήττες στη διπλή εβδομάδα της Ευρωλίγκας!

Σε ένα παιχνίδι που έσπασαν… καρδιές στην Μπολόνια η Βίρτους νίκησε 88-84 την Παρτίζαν, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ίφε Λούντμπεργκ και Αβούντου Αμπάς στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Δανού γκαρντ η ομάδα του Μπάνκι πήρε το προβάδισμα (82-81) στα 35’’ πριν τη λήξη, για να ακολουθήσουν 2/2 βολές και ένα καθοριστικό κλέψιμο από τον Ιταλό φόργουορντ, που σφράγισαν τη νίκη για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Έτσι, η Βίρτους ανέβηκε στο 16-9 και παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ από την άλλη η Παρτίζαν υποχώρησε στο 12-13 και αυτή την στιγμή είναι εκτός της ζώνης των Play-In!

Κορυφαίοι των Ιταλών ήταν οι Λούντμπεργκ και Μπελινέλι με 20 πόντους ο καθένας, ενώ άλλους 12π. είχε ο Κορντινιέ, ο οποίος και εκείνος πέτυχε κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο.

Από την ομάδα του Βελιγραδίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους, αλλά και μοιραίος καθώς αστόχησε σε μία κρίσιμη επίθεση στο τέλος, με τον Τζέιμς Νάναλι να προσθέτει 18π. και τον Αλέξα Αβράμοβιτς άλλους 16π.

Ντέρμπι ήταν από τα πρώτα λεπτά, με την Παρτίζαν να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (12-16), μέχρι το 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο ήταν η σειρά της Βίρτους να απαντήσει και να διαμορφώσει το 19-19 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +5 (28-23), στο 13’. Η αντίδραση της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήρθε μέσα από την άμυνα, αλλά και τους Πάντερ και Νάναλι, μειώνοντας στον πόντο (32-31), στο 17’. Ωστόσο, με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι Ιταλοί στο τέλος και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (35-31).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Αβράμοβιτς κρατούσε επιθετικά την Παρτίζαν και εκείνη ήταν κοντά (40-39), μέχρι το 23’. Με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια η Βίρτους ανέβασε στροφές και ξέφυγε ακόμη και στο +10 (56-44), στο 25’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Πάντερ έδειχνε… ασταμάτητος και παρασέρνοντας τους φιλοξενούμενους εκείνοι μείωσαν στο -4 (62-58), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τα σουτ των Πάντερ και Νάναλι η Παρτίζαν έκανε την ανατροπή αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και πήγε στο +3 (64-67), στο 33’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε με καλάθια του Λούντμπεργκ για το προσπέρασμα (70-69), στο 35’. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε αμέσως λύση αρχικά από τον Νάναλι και μετά από τον Ντόζιερ, πηγαίνοντας στο +6 (71-77), στο 36’. Με μεγάλες άμυνες και τον Κορντινιέ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (77-77). Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Λούντμπεργκ έβαλε της Βίρτους μπροστά (82-81), στα 35’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση αστόχησε ο Πάντερ και ο Αμπάς έκανε 2/2 από τη γραμμή για το +3 (84-81), στα 9,4’’. Ο ίδιος έκανε το κλέψιμο στην επαναφορά του Ντόζιερ και κάρφωσε για το 86-81, με τον Πάντερ να πετυχαίνει τρίποντο (86-84), στα 1,6’’, με τις βολές του Μπελινέλι να διαμορφώνουν το τελικό 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-31, 62-58, 88-84