Euroleague

«Γκάζωσε» στην τέταρτη περίοδο και πήρε νίκη γοήτρου επί της Μονακό η αποκλεισμένη Εφές

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Εφές επικράτησε 87-72 της Μονακό στην Κωνσταντινούπολη, κλείνοντας με θετικό πρόσημο μια αρνητική για εκείνη σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Ολοκλήρωσε με νίκη γοήτρου την απογοητευτική πορεία της στη φετινή σεζόν της Ευρωλίγκας, η back to back πρωταθλήτρια Εφές.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, κόντρα στη Μονακό που έχει εξασφαλίσει την παρουσία της στα playoffs, η ήδη αποκλεισμένη ομάδα του Αταμάν πήρε τη νίκη με 87-72, ολοκληρώνοντας με… θετικό πρόσημο μια χρονιά που άπαντες στις τάξεις της θέλουν να ξεχάσουν το συντομότερο δυνατό.

Έτσι, η Εφές ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη φετινή διοργάνωση με ρεκόρ 17-17, ενώ η Μονακό έπεσε στο 21-13, αλλά δεν πρόκειται να πέσει από την 4η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πλάις (21π, 12 ριμπάουντ) και Μίτσιτς (12π, 6 ασίστ, 6 ριμπ.), ενώ για τους Μονεγάσκους ξεχώρισαν Μακουντού (16π, 8 ριμπ.), Στράζελ (14π) και Χολ (11π, 9 ριμπ.).

Η Εφές μπήκε σαφώς πιο δυνατά από την αντίπαλό της στην αναμέτρηση, με τον Ζίζιτς να σκοράρει 7 γρήγορους πόντους και τον Μπράιαντ να πετυχαίνει τρίποντο, για το 10-0 των γηπεδούχων. Η Μονακό έβαλε το πρώτο της καλάθι μετά από τρία λεπτά αγώνα, αλλά σκόραρε μόνο τέσσερις ελεύθερες βολές μέχρι το ρολόι να δείξει 5:23 για το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με την Εφές να έχει προβάδισμα 7 πόντων (23-16).

Οκόμπο και Μπλοσομγκάμ μείωσαν σε 23-20 για τους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ σε εκείνο το σημείο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Πλάις για λογαριασμό της ομάδας του Αταμάν, σκοράροντας 10 σερί πόντους για το 35-29. Ο Πλάις έφτασε τους 17 προσωπικούς πόντους στο πρώτο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το 41-36, πριν η Μονακό πλησιάσει σε «απόσταση βολής» (41-39) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Η Μονακό κατάφερε να πάρει το πρώτο της προβάδισμα στην βραδιά στο 24’, με τον Χολ να σκοράρει και να παίρνει και το φάουλ για το 45-46, πριν οι Μπράιαντ και Μίτσιτς απαντήσουν με συνεχόμενα τρίποντα, για το 51-46. Με ένα μικρό σερί 6-0 η Εφές προηγήθηκε με 59-52, ενώ ο Λάρκιν διαμόρφωσε το 60-54 στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» στην τέταρτη περίοδο και ξαναπήρε διψήφια διαφορά (67-57) με τρίποντο του Λάρκιν στο 33’, η Μονακό μείωσε σε 69-61 με τον Οκόμπο, αλλά η Εφές ήταν αποφασισμένη να ολοκληρώσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή διοργάνωση, φτιάχνοντας σερί 18-7 και… ξεμακραίνοντας, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-39, 60-54, 87-72