Euroleague

«Σκότωσε» την πρώην ο Σανλί και πήρε… ρεβάνς από την Εφές σε απίθανο ματς η Μπαρτσελόνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σανλί, η Μπαρτσελόνα έφυγε με σπουδαίο διπλό (93-95 στην παράταση) από την έδρα της Εφές και πήρε εκδίκηση για τον χαμένο τελικό της περσινής Ευρωλίγκας.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο και το σέρβιρε η Μπαρτσελόνα στην Εφές, με τους Καταλανούς να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κωνσταντινούπολη σε μια μυθική ματσάρα (93-95) που κρίθηκε στην παράταση, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τον χαμένο τελικό της περσινής Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος των «μπλαουγκράνα» ένας πρώην παίκτης των Τούρκων, ο Σερτάτς Σανλί, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μίροτιτς (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κούριτς (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (14 πόντοι, 8 ασίστ).

Έτσι, η ομάδα του Γιασεκιβίτσιους, που παρατάχθηκε χωρίς Καλάθη, Άμπρινες και Χίγκινς, ανέβηκε στο 11-2 και παραμένει μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας.

Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, που υποχώρησε στο 6-7, διακρίθηκαν οι Μίτσιτς (26 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μοερμάν (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λάρκιν (14 πόντοι, 6 ασίστ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με τον Λαπροβίτολα να εκτελεί, έτρεξε σερί 8-0 και ξέφυγε με +7 (5-12 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η Εφές αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σιμόν, απάντησε με επιμέρους 15-4, που την έφερε στο +4 (20-16 στο 8’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 5 πόντων (25-20).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι τη 2η περίοδο
και βρίσκοντας σκορ από κοντά, απομακρύνθηκαν με +11 (31-20 στο 13’). Η άνοδος στην απόδοση του Κούριτς οδήγησε τους Καταλανούς σε επιμέρους σκορ 10-2, που τους έφερε στο -3 (33-30 στο 16’). Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι κυριάρχησαν στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (47-37).

Με τους Μίτσιτς και Λάρκιν να είναι ασταμάτητοι, η Εφές έφτασε μέχρι και το +12 στην αφετηρία του 3ου δεκαλέπτου (57-45 στο 24’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες της Μπαρτσελόνα αντέδρασαν και με τον Μίροτιτς να πυροβολεί, πλησίασε στο -4 (64-60 στο 28’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αταμάν να έχει προβάδισμα 6 πόντων (68-62), αλλά το μομέντουμ να ευνοεί ξεκάθαρα τους φιλοξενούμενους.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Σανλί να παίρνει… φωτιά, οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν σερί 10-0 στην εκκίνηση της 4ης περιόδου και ανέτρεψαν την κατάσταση (68-72 στο 34’). Την ίδια ώρα, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειχναν βραχυκυκλωμένοι επιθετικά και δεν μπορούσαν να βρουν στόχο, σε ένα ματς που μετατράπηκε σε «πόλεμο».

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με +5 με ένα μεγάλο τρίποντο του Σανλί στα 92 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (75-80) κι έδειχνε να κρατάει στα χέρια της το ροζ φύλλο αγώνα. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 5-0 στο φινάλε (τρίποντο του Μίτσιτς και δύο βολές του Λάρκιν από μάλλον ανύπαρκτο φάουλ), ισοφάρισαν κι έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού ο Μίροτιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες της Μπαρτσελόνα εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με ορθολογικές επιλογές έφτασαν στο +6 (81-87) κι ενώ στο μεσοδιάστημα αποβλήθηκαν Μίροτιτς και Λάρκιν. Ακολούθησαν δύο τεχνικές ποινές στον Αταμάν, που αποβλήθηκε από τον πάγκο του.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν με «αέρα» 7 πόντων (84-91) κι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, η Εφές δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και επιχείρησε μια επική ανατροπή μειώνοντας στον πόντο (90-91). Ένα απίθανο γκολ-φάουλ του Γιοκουμπάιτις στα 47’’ για το τέλος, έδωσε ανάσα στην Μπάρτσα (90-94), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρίποντο του Μοερμάν (93-94) στα 2 δευτερόλεπτα. Με 1/2 βολές, ο Σανλί υπέγραψε το τελικό 93-95 και χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80, 93-95 (παρ.).

Εφές-Μπαρτσελόνα 93-95