Euroleague

Έπαιξε όσο χρειάστηκε και «καθάρισε» την Άλμπα ο Ερυθρός Αστέρας

Έχοντας το σταθερό προβάδισμα, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο Βελιγράδι 85-71 την Άλμπα Βερολίνου για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις πέντε νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Με «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στη «Σταρκ Αρένα» 85-71 την Άλμπα Βερολίνου για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 5-9 το ρεκόρ του και στη 14η θέση, αφήνοντας τους Γερμανούς στο 2-12 και σταθερά στην τελευταία θέση.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν ένα σταθερό προβάδισμα από την έναρξη της αναμέτρησης, έφτασαν στο +9 στη λήξη του ημιχρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο με τα συνεχόμενα τρίποντα έφτασαν στο +15 και στο +18 και στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Νέντοβιτς με 20, Γκιεντράιτις με 19 και Τεόντοσιτς με 12 πόντους. Για την ομάδα του Γκονθάλεθ, διακρίθηκαν οι Ολίντε με 13 και Τίεμαν με 12 πόντους.

To ματς
Το προβάδισμα εναλλασσόταν στην έναρξη της αναμέτρησης με σκορ από ρακέτα και περιφέρεια για αμφότερους τους αντιπάλους, με τον Μίτροβιτς να πρωταγωνιστεί επιθετικά για τους Σέρβους κόντρα στις περισσότερες λύσεις για τον Γκονθάλεθ. Ο Αστέρας βρήκε πολλές λύσεις στη συνέχεια και διατηρούσε το +1 με +3 κι εκεί ένα 4-0 των γηπεδούχων έφερε το 25-20, όμως ο Ολίντε ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-22.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αστέρα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφεραν το 31-22 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως η Άλμπα απάντησε με αρχικό σερί 5-0 για το 33-29 και με νέο ίδιο σερί μείωσε 35-34. Το τρίποντο του Γκιεντράιτις έφερε το 41-36 και το 44-38 για την πρωταθλήτρια της Αδριατικής Λίγκας και το τρίτο τρίποντο του Νέντοβιτς έφερε το 47-38. Ο Μπολομπόι άρχισε ξανά να σκοράρει για το 51-41, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 51-42.

Με σόου των Νέντοβιτς και Γκιεντράιτις, ο Αστέρας έκανε 8-0 σερί κι έφτασε στο 59-42 στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Βέτζελ με προσωπικό σερί μείωσε 59-46 και, με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει στο +11 με +13, το τρίποντο του Γκιεντράιτις έφερε το 66-50 και με τις ενέργειες του Νεπίερ το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 71-53.

Στην τέταρτη περίοδο, πέρασε ένα τρίλεπτο για να σημειωθεί ένα καλάθι και το 71-55 από τον Τόμας, με τον Μπράουν να φτάνει στο 4-0 το σερί των «άλμπατρος» για το 71-57. Το τρίποντο του Νταβίντοβατς έφερε το 76-59 και τα δύο σερί από τα 6.75 του Σέρβου διεθνούς φόργουορντ έφεραν το 82-62. Ο Νέντοβιτς έφερε το 85-65 κι η Άλμπα με σερί 6-0 μείωσε σε 85-71, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-42, 71-53, 85-71