Euroleague

Έχασε από τον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα στην παράταση και έμπλεξε η Φενέρ!

Η Φενέρμπαχτσε που καιγόταν για νίκη δεν τα κατάφερε απέναντι στον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα, ηττήθηκε (91-89) μετά από θρίλερ στην παράταση και έμπλεξε όσον αφορά το πλασάρισμα στην οκτάδα!

Κατώτερη των περιστάσεων η Φενέρ!

Η τουρκική ομάδα ηττήθηκε μετά από καταπληκτικό ματς στη Σερβία με σκορ 91-89 από τον Ερυθρό Αστέρα, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πέμπτη θέση και να μπλέξει όσον αφορά το πλασάρισμα, αφού πλέον μπορεί να βγει μέχρι και όγδοη!

Συγκεκριμένα, η Φενέρ μετά την ήττα της Μπασκόνια από τον Ολυμπιακό εξασφάλισε την πρόκριση, όμως πλέον είναι πιθανό να τερματίσει στην τελευταία θέση της οκτάδας και να παίξει με τους «ερυθρόλευκους» στα playoffs!

Κορυφαίος του ματς με 24 πόντους ο Καμπάτσο, ενώ 22 πρόσθεσε ο Ντόμπριτς. Πάλεψε από τη Φενέρ ο τρομερός Μότλεϊ με 27 πόντους, ενώ 19 είχε ο Χέιζ-Ντέιβις. Φοβερός με 11 πόντους και 12 ασίστ αλλά και μοιραίος στο τέλος ο Νικ Καλάθης.

H Φενέρ μπήκε πολύ πιο δυνατά το παιχνίδι και με Χέιζ-Ντέιβις και Μότλεϊ προηγήθηκε από πολύ νωρίς με σκορ 4-13. Ο Ερυθρός με ηγέτες Βιλντόζα και Καμπάτσο απάντησε, μειώνοντας πολύ γρήγορα το σκορ σε 13-16. Τελικά, ο Πιέρ διαμόρφωσε το 15-21 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος στα πρώτα της λεπτά κύλησε όπως και η πρώτη. Η Φενέρ με Χέιζ και Μότλεϊ είχε τον έλεγχο του ματς, προηγούμενη με σκορ 27-33 πριν ο δεύτερος γράψει και το 27-35. Ντόμπριτς και Βιλντόζα έβγαλαν αντίδραση και ο Ερυθρός έπαιξε επιτέλους άμυνα, ισοφαρίζοντας σε 35-35 με επιμέρους σκορ 8-0. Λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 41-39.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά και στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με +6 (45-39) χάρη στον φοβερό Καμπάτσο. Η Φενέρ αντέδρασε με Πιέρ και Μότλεϊ, ισοφαρίζοντας πολύ γρήγορα το σκορ σε 47-47. Ο Μάρκοβιτς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 52-47, όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ προηγήθηκαν με σκορ 55-57, πριν το τελικό 57-57 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Ερυθρό να παίρνει προβάδισμα 67-63 χάρη στα τρίποντα του Ντόμπριτς, το οποίο έγινε γρήγορα 67-68 με πέντε σερί πόντους του Χέιζ-Ντέιβις. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν εκ νέου, όμως ο Νικ Καλάθης έβαλε τεράστιο τρίποντο, γράφοντας το 69-71, πριν ο Χέιζ-Ντέιβις βάλει ακόμη ένα για το 69-74. Oι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά (75-76), με τον Μότλεϊ να βάζει κομβικό καλάθι για το 75-78. Βιλντόζα και Καμπάτσο έβαλαν κομβικούς πόντους, γράφοντας το 79-79, με τον Γκούντουριτς να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στη Φενέρ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χέιζ-Ντέιβις έβαλε ακόμη ένα μεγάλο σουτ για το 81-82, όμως ο Καμπάτσο με καλάθι από κοντά έκανε το 83-82 και λίγο αργότερα έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 90-84, με το ματς να μοιάζει να λαμβάνει τέλος. Ωστόσο, η Φενέρ με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 90-89, βάζοντας ξανά «φωτιά» στο ματς. Ο Καμπάτσο έβαλε μία βολή, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο νίκης και ο Ερυθρός πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79 (κ.δ.), 91-89 (παρ.)