Euroleague

«Γονάτισε» την Μπασκόνια και τερμάτισε πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός!

Με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και με «όπλο» την άμυνά του, ο Ολυμπιακός νίκησε 86-78 την Μπασκόνια και σφράγισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας για πρώτη φορά στην ιστορία του!

«Κούμπωσε» στην κορυφή ο Ολυμπιακός!

Με κυριαρχία στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 86-78 την Μπασκόνια, στο ΣΕΦ, ολοκληρώνοντας στην πρώτη θέση την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας!

Στο 24-10 το ρεκόρ της ομάδας του Πειραιά, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 18-16 και προς το παρόν είναι 8οι, αλλά περιμένουν το αποτέλεσμα του Μπάγερν-Ζαλγκίρις για να μάθουν εάν θα συμμετέχουν στα playoffs.

Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ εξίσου καλός και ο Παπανικολάου με 16π. και 9 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Σλούκα με 15π. και 6 ασίστ.

Από τους Ισπανούς, ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 29 πόντους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απόλυτη συγκέντρωση στην άμυνα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι», όπου ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με σημεία αναφοράς τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου στην επίθεση, προηγήθηκαν 10-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ακολούθησαν κάποια λάθη και η Μπασκόνια έκανε ένα μίνι σερί 4-0 (10-6), με τους Πειραιώτες να απαντούν με τον Βούλγαρο φόργουορντ για το +8 (14-6), στο 8’. Στη συνέχεια, ο Χάουαρντ κρατούσε τους Βάσκους επιθετικά, αλλά οι Κάναν και Σλούκας διατήρησαν τη διαφορά των Πειραιωτών (19-11), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Νωθρά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και με τον Χάουαρντ να συνεχίζει το ίδιο «ζεστός», η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 2-9 και πλησίασε στον πόντο (21-20), στο 12’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε από τους ΜακΚίσικ και Πίτερς με σερί 7-0 (28-20), με τον Σλούκα να πηγαίνει τη διαφορά στο +9 (34-25), στο 15’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έσφιξαν πολύ αμυντικά και με πολυφωνία στην επίθεση με Βεζένκοφ, Σλούκα και Λαρεντζάκη έφτασαν στο +15 (45-30), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν άστοχοι, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (45-33).

Ολυμπιακός-Μπασκόνια 86-78

Με λάθη και άστοχα σουτ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με την Μπασκόνια να κάνει 5-0 και να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (45-38), μέχρι το 23’. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το… ρόδι με ένα τρίποντο του Παπανικολάου και βγάζοντας απανωτές άμυνες με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από τον Βεζένκοφ, πήγαν στο +13 (53-40), στο 25’. Στη συνέχεια, οι Βάσκοι αντέδρασαν ξανά με τον «καυτό» Χάουαρντ και με σερί 9-0 μείωσαν (53-49), στο 27’. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε από Βεζένκοφ και Παπανικολάου για το +9 (58-49). Στα τελευταία λεπτά το ματς απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό, με τους Γκιεντράιτις και Τόμπσον να κρατούν τους Ισπανούς, αλλά χάρη στα τρίποντα η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (66-55).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Πίτερς να τον στέλνουν στο +17 (72-55). Η Μπασκόνια πίεσε και αντέδρασε με Χάουαρντ και Τόμπσον, ρίχνοντας τη διαφορά (74-63), στο 33’. Το τρίποντο του Σλούκα έδωσε προσωρινά «ανάσα» στην ομάδα του Πειραιά, η οποία διατηρούσε τη διψήφια διαφορά της και ήταν στο +12 (80-68), μέχρι το 37’. Ο Χάουαρντ επέστρεψε από τον πάγκο και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 5-0 (80-73), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος, χάρη στην άμυνά της, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78