Euroleague

Πήρε τον τουρκικό εμφύλιο και πέταξε εκτός την Εφές η Φενέρμπαχτσε!

Η Φενέρμπαχτσε ήταν ανώτερη από την Εφές, επικράτησε με 103-86 και πέταξε την συμπολίτισσα και back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης εκτός των playoffs της Ευρωλίγκας!

Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πέταξε εκτός την back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές η Φενέρμπαχτσε (103-86)!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έχοντας τους Χέιζ (26π.), Ντόρσεϊ (17π.), Πιερ (17π.) και Καλάθη (14π.) πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον ρυθμό των γηπεδούχων η Εφες, η οποία, μοιραία, έμεινε εκτός των playoffs, μετά από δύο συνεχόμενες κατακτήσεις. Δεν ήταν αρκετοί οι 21 πόντοι του Κλάιμπερν, ο οποίος παραλίγο να... ορμήσει στον Στέφανο Δέδα, 1'' πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μακάμπι στη Λιθουανία και ανέβηκε στην 5η θέση η Φενέρ, η οποία έχει και την ισοβαθμία και είναι πολύ πιθανό να παίξει με μειονέκτημα έδρας κόντρα στη Μονακό.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι και το 7’. Με δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Πιέρ, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 21-15, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-17.

Ο Ντόρσει με ένα τρίποντο στο 11’ έκανε το 26-19, ενώ ο Γκούντουριτς ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (34-24), λίγα λεπτά αργότερα. Ο Μίσιτς μείωσε σε 36-30 στο 15’, ενώ ο Καλάθης, ο οποίος είχε πάρει φωτιά σε εκείνο το σημείο, έκανε με τρίποντο το 44-34. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 48-40 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Φενέρ διατήρησε τη διαφορά της στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά ο Λάρκιν έκανε το 54-50 και ο Κλάιμπερν το 56-54, ένα λεπτό αργότερα. Ο Πιέρ έκανε με γκολ-φάουλ το 61-56, ενώ ο Χέιζ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (63-56). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-60, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και προηγήθηκαν με 72-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Χέιζ έκανε το 77-67 στο 31’, ενώ με δύο βολές του ΜπράιαντΧ το σύνολο του Εργκίν Αταμάν έκανε το 81-77 στο 34’. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χέιζ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +8 (85-77), ενώ και πάλι ο Μπράιαντ, με τρίποντο έκανε το 87-82. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, έβαλε τα μεγάλα σουτ, με τον Ντόρσεϊ να βάζει και αυτός το λιθαράκι του και να παίρνει τη νίκη με 103-86.

Να σημειωθεί πως 36'' πριν το φινάλε, ο προπονητής της Εφές, Εργκίν Αταμάν έφυγε για τα αποδυτήρια, λόγω της απογοήτευσής του για τον αποκλεισμό της ομάδας του, ενώ 1'' πριν από το τέλος, ο Κλάιμπερν κατευθύνθηκε επιθετικά προς τον βοηθό του Δημήτρη Ιτούδη, Στέφανο Δέδα και πήγε και αυτός πριν τη φυσούνα, πριν ακόμη εξεταστεί η φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-40, 72-64, 103-86