Euroleague

Επέστρεψε στις νίκες διαλύοντας με κατοστάρα την Μακάμπι η Φενέρμπαχτσε!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση και έχοντας σε πολύ καλό βράδυ Ντόρσεϊ και Παπαγιάννη, η Φενέρμπαχτσε διέλυσε με το εμφατικό 109-74 την Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Επέστρεψε στις νίκες ξεσπώντας στην Μακάμπι Τελ Αβίβ η Φενέρμπαχτσε!

Ερχόμενη από την εντός έδρας ήττα της από τον Ερυθρό Αστέρα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έβγαλε αντίδραση και επικράτησε με το εμφατικό 109-74 των Ισραηλινών, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στο Πενεβέζις της Λιθουανίας αντί για την Κωνσταντινούπολη, μετά από συστάσεις από την τουρκική και την ισραηλινή κυβέρνηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες τους με διψήφιο αριθμό πόντων και ανέβηκαν στο 11-8, ήταν οι Ντόρσεϊ (21π, 3/5 τρίποντα), Μότλεϊ (17π), Παπαγιάννης (14π, 6 ριμπ) και Γουίλμπεκιν (14π, 6 ασίστ), ενώ πολύτιμος ήταν και ο Καλάθης (7π, 7 ασίστ).

Από την άλλη, για την Μακάμπι, η οποία έπεσε στο 11-8, ξεχώρισαν Κόλσον (13π), Μπόλντγουιν (13π) και Λορέντζο Μπράουν (10π, 6 ασίστ).

Αμφίρροπη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 7-2 χάρη στο πρώτο τρίποντο του Γουίλμπεκιν, πριν οι φιλοξενούμενοι αντιδράσουν, μειώνοντας σε 9-7 με τον Κόλσον και ισοφαρίζοντας σε 11-11 με τον Μπράουν. Ο Καλάθης με δικό του τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά (14-11) τους τυπικά γηπεδούχους, όμως η Μακάμπι πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (14-15), με συνεχόμενα καλάθια από Κόλσον και Μπόλντγουιν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 22-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη Φενέρ να φτιάχνει σερί 13-0 και παράλληλα διψήφια διαφορά (35-22), ενώ στη συνέχεια διατηρήθηκε σε «απόσταση ασφαλείας» από την αντίπαλό της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 57-31 και κλείνοντας το δεκάλεπτο επικρατώντας με επί μέρους σκορ 35-9!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, όταν η Φενέρ συνέχισε να εντυπωσιάζει στην επίθεσή της, βρίσκοντας λύσεις και σκορ με κάθε τρόπο! Η διαφορά υπέρ της ομάδας του Γιασικεβίτσιους έφτασε μέχρι και το +32 (80-48), με τη λήξη του δεκαλέπτου, ενώ η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της, επικρατώντας τελικά με το εμφατικό 109-74 και ολοκληρώνοντας την προσπάθειά της με 29-38 (19%) στα δίποντα και 12/25 (48%) στα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 57-31, 80-48, 109-74