Euroleague

Λάσο: «Έκανε πολλά για να μας βγάλει από το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός»

Ο Πάμπλο Λάσο παραδέχτηκε πως ο Παναθηναϊκός ζόρισε αρκετά τη Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναγνώρισε τα... εμπόδια που έβαλε στη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός ο Πάμπλο Λάσο μετά τη νίκη της ομάδας του με 76-66.

«Πρέπει να είμαι χαρούμενος για το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα έπαιξε εξαιρετικά. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα σωστά, βρήκαμε ελεύθερα σουτ και στην άμυνα κάναμε τα σωστά πράγματα στην αντιμετώπιση του pick 'n roll και στα ριμπάουντ. Ήταν σημαντικό να κρατήσουμε τη συγκέντρωσή μας στο ματς, όμως ο Παναθηναϊκός άλλαξε την άμυνά του και έκανε πολλά για να μας βγάλει εκτός αγώνα. Χάσαμε ενέργεια στην επίθεση και κάναμε πολλά λάθη. Νομίζω πως αμυντικά μείναμε ενωμένοι, όμως είχαμε προβλήματα στην επίθεση, γιατί δεν κυκλοφορούσαμε την μπάλα καλά. Στο δεύτερο μέρος δεν μοιάζαμε τόσο φρέσκοι, αλλά πήραμε την νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο πιθανότατα... καθαρίσαμε το παιχνίδι», ανέφερε ο προπονητής της «βασίλισσας».

Από την πλευρά του, ο Τζέφρι Τέιλορ στάθηκε στην αντιμετώπιση του Νεμάνια Νέντοβιτς. «O Νέντοβιτς είναι ένας εξαιρετικός παίκτης και είναι ένα μεγάλο κομμάτι της επίθεσής τους, αλλά νομίζω πως είμαι ένας από τους καλύτερους αμυντικούς της Euroleague πάνω στην μπάλα. Είχα την ευθύνη να τον μαρκάρω και έκανα ό,τι μπορούσα για να τον δυσκολέψω», ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα ο άσος της Ρεάλ.