Euroleague

«Καθάρισε» την Μπασκόνια και μπήκε πεντάδα η Μακάμπι

Με σερί στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 89-81 στο ουδέτερο Βελιγράδι την Μπασκόνια για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 9-6 ρεκόρ βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Έχοντας περισσότερες λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 89-81 την Μπασκόνια στο ουδέτερο «Αλεξάντερ Νίκολιτς» του Βελιγραδίου για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και, με 9-6 ρεκόρ, ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας και τα αποτελέσματα της Τετάρτης κι αφήνοντας τους Βάσκους στο 8-7 στην οκτάδα.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο, όμως ένα 8-0 σερί της Μακάμπι στην τέταρτη περίοδο της έδωσε μια διαφορά και την τελική νίκη.

Πρωταγωνιστές για τους Ισραηλινούς ήταν οι Νίμπο, Ουέμπ με 17, Σόρκιν με 14 και Κόλσον με 12 πόντους. Για τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Χάουαρντ με 19, Μαρίνκοβιτς με 16 και Σεντεκέρσκις με 15 πόντους.

Με πολλές επιθετικές επιλογές, η Μακάμπι έφτασε στο 9-5 με πρωταγωνιστή τον Κόλσον από την περιφέρεια. Με ηγέτη τον Νίμπο, «η ομάδα του λαού» έκανε 5-0 σερί για το 14-7 κι ο Αμερικανός διατηρούσε το +5 με +7 για τους παίκτες του Οντεντ Κάτας. Ο Χάουαρντ «ξύπνησε» και με δυο σερί τρίποντα ισοφάρισε 18-18 για τους Βάσκους και, με 4-4 επιμέρους σκορ, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-22.

Ένα 5-0 σερί της Μακάμπι στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 27-22 για τους Ισραηλινούς. Το τρίποντο του Κλίβελαντ έφερε το 30-23 με τα καλά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς και στα περισσότερα ριμπάουντ που μάζευαν οι γηπεδούχοι. Ο Ουίλιαμς πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και με 5-0 σερί έφερε το +9 για τη Μακάμπι και με δικό του τρίποντο έφερε το +10 για τους πρωταθλητές Ισραήλ. Ο Κόλσον έφερε το 41-30, όμως ο Χάουαρντ άρχισε ξανά να σκοράρει από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα μείωσε στο -5.

Το σερί 4-0 του Νίμπο έφερε το 45-36, όμως οι ενέργειες και τα τρίποντα των Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς έφεραν ένα 11-0 σερί και το 47-49 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η Μακάμπι είχε 8/11 βολές και 2 ριμπάουντ κι η Μπασκόνια είχε 8/14 δίποντα, 8/11 βολές και 18 ριμπάουντ.

Η Μπασκόνια με σερί 4-0 στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφτασε στο +6, όμως οι περιφερειακοί της Μακάμπι μείωσαν στο -1. Ο Σεντεκέρσκις με τις ενέργειες του έφερε το +5 για τους Βάσκους, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Ισραηλινών έφεραν το +1 και τα σερί τρίποντα ενάλλασσαν το προβάδισμα κι ένα 4-0 σερί των Ισραηλινών τους έφερε στο 68-67 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η Μακάμπι διατηρούσε το +3 με +4 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Νίμπο έφερε το +5 κι ο Κόλσον το +6 για τους παίκτες του Οντεντ Κάτας στην πίεση που ασκούσε από την αντίπαλη περιφέρεια ο Χάουαρντ. Ο Νίμπο με δικό του 4-0 σερί έφτασε στο συνολικό 8-0 για τη Μακάμπι για το +10 των τυπικά γηπεδούχων στα 52’’, με τον Μονέκε να γράφει το τελικό 89-81.

Τα δεκάλεπτα:22-22, 47-49, 68-67, 89-81