Euroleague

Λύγισε στην παράταση τη Ρεάλ, τερμάτισε πέμπτη και ετοιμάζεται για Μονακό η Μακάμπι!

H Mακάμπι Τελ Αβίβ μετά από συγκλονιστικό ματς λύγισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 100-96, εξασφαλίζοντας την πέμπτη θέση στην Ευρωλίγκα, που θα τη φέρει αντιμέτωπη με τη Μονακό στα playoffs!

Mε τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε την κανονική διάρκεια η Μακάμπι!

Οι Ισραηλινοί νίκησαν με σκορ 100-96 τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά από ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, εξασφαλίζοντας την πέμπτη θέση και το ματσάρισμα με τη Μονακό στα playoffs της Ευρωλίγκας! Η Ρεάλ, από την άλλη, πλέον απειλείται να χάσει και τη δεύτερη θέση, αφού αν νικήσει η Μπαρτσελόνα τη Βαλένθια, θα ρίξει τους Μαδριλένους τρίτους!

Σημειώνουμε, μάλιστα, πως ο νικητής του ζευγαριού μεταξύ Μακάμπι και Μονακό, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Final Four, αν φυσικά οι «ερυθρόλευκοι» ξεπεράσουν το εμπόδιο των playoffs.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της παράτασης, με τη Μακάμπι να αντέχει παρά τον ανησυχητικό ενόψει playoffs τραυματισμό του Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικανός με ισπανικό διαβατήριο ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 22 πόντους, όμως αποχώρησε προς το τέλος από το ματς δείχνοντας να πονάει. 15 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο συγκλονιστικός Νίμπο, ενώ 11 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Μπόλντγουιν.

Από τη Ρεάλ, ξεχώρισε ο Γιαμπουσέλι με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 20 είχε ο Ντζάναν Μούσα και 16 ο Γκάμπι Ντεκ.

Μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό ξεκίνημα στο ματς με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, σταδιακά η Ρεάλ άρχισε να ξεμακραίνει με Μούσα και Ντεκ, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 12-18. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με Νίμπο και Μάρτιν, μειώνοντας τελικά στο 16-18 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι προσπέρασε με σκορ 21-18, όμως η Ρεάλ με Χεζόνια και Σέρχι Ροντρίγκεθ ξέφυγε πάλι με +4 (23-27). Ο τελευταίος έβαλε και τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους (27-33). Χεζόνια και Μούσα βρήκαν «τρελό» ρυθμό στέλνοντας τους Μαδριλένους στο +9 (33-42), πριν η Μακάμπι μειώσει σε 37-42 στο ημίχρονο.

H τρίτη περίοδος πήρε τη μορφή σκληρού ντέρμπι. Η Μακάμπι πήγε στο +4 (46-42) με τον Κόλσον, όμως η Ρεάλ με Γιαμπουσέλι ισοφάρισε στα 46. Ο Γάλλος ψηλός έδωσε ρεσιτάλ για λίγα λεπτά, βάζοντας τη Ρεάλ μπροστά με σκορ 51-57, όμως Νίμπο και Ντι Μπαρτολομέο έστειλαν ξανά τους Ισραηλινούς μπροστά με σκορ 58-57. Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 65-62.

Η τελευταία περίοδος ανήκε στη Μακάμπι, που με τον Νίμπο πήγε και στο +6 (68-62). Η Ρεάλ με «καυτό» Γιαμπουσέλι μείωσε σε 72-68, όμως ο Μάρτιν έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 75-68. Ο Μπάλντγουιν έβαλε κι αυτός σημαντικό σουτ, για το 78-71, όμως η Ρεάλ είχε αντίδραση μειώνοντας σε 82-79. Ο Νίμπο έκανε το 84-80, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Γιαμπουσέλι έφερε το 84-83 και ο Ντεκ με δύο βολές ισοφάρισε σε 86-86, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γιαμπουσέλι κάρφωσε για το 86-88, όμως Μπόλντγουιν και Σόρκιν έγραψαν το 90-88, πριν ο Γιαμπουσέλι ισοφαρίσει σε 90-90. Εκεί η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους 5-0 με τρίποντο του Χίλιαρντ και κάρφωμα του Σόρκιν, πηγαίνοντας το σκορ στο 95-90 με δευτερόλεπτα να απομένουν. Aπό εκεί και πέρα, οι Ισραηλινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με σκορ 100-96.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86 (κ.δ.), 100-96 (παρ.)