Euroleague

Με την… αύρα του «Παλάου» η Μπαρτσελόνα!

Μετά τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, η Μπαρτσελόνα νίκησε 89-71 μία κακή Βαλένθια στο «Παλάου» και ανέβηκε στο 3-5, ενώ οι «νυχτερίδες» μετρούν πλέον τέσσερις σερί ήττες.

Μίλησε ξανά το «Παλάου» για την Μπαρτσελόνα!

Αφού είχαν τον απόλυτο έλεγχο από νωρίς, μετά τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό οι Καταλανοί νίκησαν διά… περιπάτου με 89-71 τη Βαλένθια και ανέβηκαν στο 3-5, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχουν πλέον και οι «νυχτερίδες», μετρώντας όμως τέσσερις σερί ήττες.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ντέρμπι το παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να είχε το προβάδισμα (24-18). Ωστόσο, από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, οι Καταλανοί απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο και με επιμέρους σκορ περίπου διπλάσιο (26-14), πήγαν στα αποδυτήρια με το +18 (50-32).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά ούτε στο δεύτερο μέρος, πέρα από την επιθετική βελτίωση της Βαλένθια, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (71-56). Το «πάρτι» της ομάδας του Αλόνσο συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +22 (87-65) και τη νίκη να έρχεται με το 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71