Euroleague

Έριξε στα… σχοινιά Μακάμπι και Σφαιρόπουλο η Μονακό

Σε ακόμα πιο δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, αφού η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέστη 8η σερί ήττα στην Ευρωλίγκα, 82-76 από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που υποχρεώθηκε στην 8η συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα, 82-76 από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο.

Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον ο τεχνικός της «ομάδας του λαού», Γιάννης Σφαιρόπουλος, που βρισκόταν υπό... επιτήρηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές -που ανέβηκαν στο 7-11- οι Τζέιμς (12 πόντοι, 13 ασίστ), Μοτιεγιούνας (16 πόντοι) και Ντιαλό (16 πόντοι).

Από την άλλη, για τους Ισραηλινούς -που υποχώρησαν στο 7-11- ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν (31 πόντοι) και Ζίζιτς (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε μικρό προβάδισμα στο πρώτο τρίλεπτο (3-8). Παρ’ όλα αυτά, η Μονακό απάντησε με σερί 6-0 και πέρασε μπροστά (9-8 στο 7). Από ‘κει και πέρα, οι Ισραηλινοί βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Ζίζιτς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +2 (13-15).

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, η ομάδα του Σφαιρόπουλου εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και ξέφυγε με +5 (20-25 στο 15’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας, ανέτρεψαν το σκηνικό και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο έχοντας μικρό προβάδισμα (35-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (40-40 στο 23’), με τους ψηλούς των δύο ομάδων να… οργιάζουν. Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι και με οδηγό τον Μοτιεγιούνας, απομακρύνθηκε με +6 (52-46 στο 26’). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε μια σειρά από άστοχες προσπάθειες, αλλά η Μονακό έκλεισε το δεκάλεπτο με +5 (56-51).

Με 4 διαδοχικούς πόντους του Ντιαλό, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου (60-51), αλλά ο Γουίλμπεκιν πήρε τ’ όπλο του και μείωσε εκ νέου σε απόσταση βολής (67-66 στο 36’). Μπέικον και Ντιαλό ανέλαβαν δράση σε εκείνο το σημείο και έφεραν την ομάδα του Πριγκιπάτου στο +9 (76-67) με ένα λεπτό για τη λήξη.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι, παρότι η Μακάμπι πίεσε ασφυκτικά: το τελικό 82-76 χάρισε στη Μονακό την 7η νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και βύθισε ακόμα περισσότερο στην εσωστρέφεια τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76.

Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-76