Euroleague

«Καθάρισε» τη Φενέρμπαχτσε και ανεβαίνει η Μπάγερν

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν νίκησε στο Μόναχο 71-63 τη Φενέρμπαχτσε για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση.

Η Μπάγερν νίκησε στο Μόναχο τη Φενέρμπαχτσε 71-63 για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, αφήνοντας τους Τούρκους στις τρεις νίκες και πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Το ματς πέρασε από «σαράντα κύματα», με τους Βαυαρούς να φτάνουν στο +13 στο πρώτο ημίχορνο, τους Τούρκους με 9-0 σερί να μειώνουν στο -1 και τους Γερμανούς με δικό τους σερί 8-0, με πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς, να τη ξαναφέρνουν σε διψήφια διαφορά.

Πρωταγωνιστές της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Σέρβος φόργουορντ με 22, ο Ουόλντεν με 16 και ο Ρούμπιτ με 13 πόντους. Για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ξεχώρισαν οι Γκούντουριτς με 16, Βέσελι με 12 και Μπούκερ με 10 πόντους.

Η Μπάγερν βρήκε τις λύσεις στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 22-12 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου. Σε αυτό, συνετέλεσαν τα 7/11 δίποντα, τα 2/4 τρίποντα και οι 2/2 βολές και η καλή άμυνα των Βαυαρών, που ανάγκασε τους Τούρκους στο 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκούντουριτς πήρε πάνω του το σκοράρισμα της Φενέρ, όμως το 1/10 τρίποντα των «καναρινιών» έφερε το 35-30 για την Μπάγερν στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Λούτσιτς έφερε το +13 στα μέσα της. Οι Πολονάρα, Μαχμούτογλου και Ντε Κολό βοήθησαν στο 9-0 σερί της Φενέρ και στο -1 στα τέλη του τριαντάλεπτου.

Η Φενέρ ισοφάρισε 54-54 στο 34', όμως ο Ρούμπιτ κι ο Ουόλντεν με 8-0 σερί για τους Γερμανούς, με τη βοήθεια και του Χάντερ, έφεραν το 66-59 και ο Λούτσιτς με δικό του τρίποντο το 69-63 στο 1’03’’, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην Μπάγερν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 35-30, 49-46, 71-63

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 3 (1), Τόμας 6 (2/7 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουόλντεν 16 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Χάντερ 6 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 22 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 13 (6/7 δίποντα), Χίλιαρντ 2 (1/9 σουτ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χάζερ 5, Σαγιόκ, Άκπιναρ, Μαχμούτογλου 3 (1), Ντε Κολό 2 (1/10 σουτ), Χένρι 3 (1/6 σουτ), Πιέρ 4, Γκούντουριτς 16 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Βέσελι 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 8 (6 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου