Euroleague

«Στραγγάλισε» τη Βιλερμπάν η Μπάγερν!

Με ένα κομβικό σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά, η Μπάγερν «λύγισε» 73-65 τη Βιλερμπάν, στο Μόναχο.

Με «όπλο» την άμυνά της, αλλά και ένα κομβικό 9-0 στα τελευταία λεπτά, η Μπάγερν έκαμψε την αντίσταση της Βιλερμπάν, επικρατώντας 73-65, στο Μόναχο.

Έτσι, οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 6-7, ενώ οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 7-6.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Τρινκιέρι ήταν οι Ρούμπιτ και Λούτσιτς με 19π. και 18π. αντίστοιχα, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να είχε και 12 ριμπάουντ.

Από την ASVEL, ξεχώρισε ο Οκόμπο με 14 πόντους, ενώ από 10π. είχαν οι Τζόουνς και Γκιστ. Ο Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 8:31’’, έχοντας 3π. και 2 ριμπάουντ.

Πολύ καλύτερα μπήκε η Βιλερμπάν στο ματς, με αποτέλεσμα να είχε από νωρίς το προβάδισμα και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +8 (12-20). Με την ίδια… φόρα, οι Γάλλοι πήγαν στο +10 (15-25) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπάγερν με Γουόλντεν και Λούτσιτς, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (33-32) και να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-38).

Το ίδιο καλά μπήκαν οι Βαυαροί και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας αρχικά στο +8 (47-39) και στη συνέχεια στο +12 (58-46), στο 27’. Όμως, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σερί 8-0 (58-54).

Αντίδραση έδειξε στην τέταρτη περίοδο η γαλλική ομάδα, φέρνοντας το ματς στον πόντο (64-63), στο 35’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπάγερν «κλείδωσε» τη Βιλερμπάν και με ένα 9-0 πήγε στο +10 (73-63), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65

Μπάγερν Μονάχου-Βιλερμπάν 73-65