Euroleague

Ο Ντε Κολό «ξέρανε» την Μπαρτσελόνα!

Η Βιλερμπάν πήρε απίστευτη νίκη μέσα στην Ισπανία, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με σκορ 75-74, χάρη σε νικητήριο καλάθι του Ντε Κολό 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα.

«Στοπ» στο σερί τριών νικών της Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα έβαλε η πιο απρόσμενη αντίπαλος!

Η Βιλερμπάν πέρασε από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» με σκορ 75-74, χάρη σε καλάθι του Ντε Κολό 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο, οι Ισπανοί έπεσαν στο 8-4, ενώ η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ανέβηκε στο 4-8.

Η ομάδα του Σάρας φάνηκε να ελέγχει το ματς κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, όταν έφτασε στο +12 (52-40), όμως η Βιλερμπάν επανήλθε στο παιχνίδι με αντεπίθεση διαρκείας, και χάρη στην εμπειρία του Ντε Κολό που έβαλε μεγάλα σουτ κατάφερε να κλέψει τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν φυσικά αυτός που έκρινε το παιχνίδι. Ο Νάντο Ντε Κολό με μια εμφάνιση από τα παλιά σκόραρε 19 πόντους, όμως βρήκε άξιο συμπαραστάτη στον Γιουσουφά Φαλ, που έκανε «μυθική» βραδιά με 14 πόντους και 18 ριμπάουντ. Από την Μπαρτσελόνα, 17 πόντους είχε ο Μίροτιτς, 14 ο Λαπροβίτολα και 13 ο Κούριτς.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε εξαιρετικά παρότι φιλοξενούμενη, πηγαίνοντας με πρωταγωνιστές Μάθιους και Φαλ από νωρίς στο +11 (8-19). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε και βρήκε μια κάποια αντίδραση, τρέχοντας ένα 7-2 δια χειρός Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η απάντηση των Ισπανών, που με εκπληκτικό Κάιλ Κούριτς πήγαν για πρώτη φορά στο +5 (32-27). Οι Γάλλοι απάντησαν και προηγήθηκαν εκ νέου με 32-33, όμως Λαπροβίτολα και Κούριτς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, γράφοντας το τελικό 46-40 του ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ δυνατά, έχοντας σε τρομερό διάστημα τον Νίκολα Μίροτιτς, που με δικό του σερί έστειλε τους μπλαουγκράνα στο +12 (52-40). Η Βιλερμπάν πάντως δεν «μάσησε», συνέχισε να παίζει με πλάνο και συγκέντρωση, μαζεύοντας σταδιακά τη διαφορά, με τον Τζάκσον-Καρτράιτ να φέρνει τους Γάλλους στο - 4 (59-55). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-57.

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ συνέχισαν την εντυπωσιακή τους εμφάνιση, με τον Γιουσουφά Φαλ να ισοφαρίζει γρήγορα στην τέταρτη περίοδο σε 64-64 και λίγο μετά να βάζει μπροστά τους Γάλλους (64-66). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, μίλησε η εμπειρία του Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος πέτυχε τρίποντο για το 69-71, έβαλε ξανά μπροστά τη Βιλερμπάν με 72-73, και στη συνέχεια σκόραρε νικητήριο σουτ για το τελικό 74-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75