Euroleague

«Μπλακ-άουτ» στο τέλος και ήττα για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη

Αν και επέστρεψε από το -15 ο Ολυμπιακός, η αστοχία στα τελευταία λεπτά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ κόστισαν την ήττα 86-78 από την Μπαρτσελόνα.

Μέσα από την άμυνά του ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -15 (69-54) στη Βαρκελώνη, αλλά στα τελευταία λεπτά «προδόθηκε» από την επίθεσή του και γνώρισε την ήττα 86-78 από την Μπαρτσελόνα.

Περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στο τρίποντο (79-76), αλλά τα σουτ –κυρίως των Πίτερς και Κάναν- δεν βρήκαν στόχο, με τους Κάλινιτς και Σατοράνσκι να… υπογράφουν τη νίκη των Καταλανών.

Έτσι, οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 11-9, ενώ από την άλλη οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στο 14-6.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Πίτερς με 22 πόντους, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος πρόσθεσε άλλους 12π.

Από την άλλη, οι Καταλανοί τελείωσαν το ματς με 11/25 τρίποντα, αλλά και με 11 επιθετικά ριμπάουντ. Κορυφαίος ήταν ο Πάρκερ με 21 πόντους και ακολούθησε ο Ερνανγκόμεθ με 16π.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά το αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο δίλεπτο (5-5), ο Πάρκερ έγινε άλυτο… πρόβλημα με τα περιφερειακά του σουτ για την άμυνα των «ερυθρόλευκων», με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να πάει στο +11 (18-7), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους, αλλά και την… ενεργοποίηση των Πίτερς και Κάναν επιθετικά, ρίχνοντας τη διαφορά στο τρίποντο (23-20), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν πήραν καλές αποφάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους «μπλαουγκράνα» κάνουν σερί 4-0, για το +7 (27-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό επιθετικά με Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη, αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδιναν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να διατηρεί σταθερά τη διαφορά της (33-26), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, κόβοντας τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι σκόραραν κυρίως με βολές. Από την άλλη, οι Γουίλιαμς-Γκος και Μπραζντέικις ήταν πολύ ορεξάτοι επιθετικά, με τους Πειραιώτες να ροκανίζουν συνεχώς την απόσταση και μάλιστα να περνούν μπροστά (40-41), στο 19’. Ωστόσο, την… πάτησαν από ακόμη ένα χαμένο ριμπάουντ στον εναπομείναντα χρόνο και έτσι ο Πάρα έστειλε τους Καταλανούς στα αποδυτήρια με το +3 (44-41).

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 86-78

Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, καθώς η Μπαρτσελόνα μπήκε «ζεστή» από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 10-4, ξέφυγε αρχικά στο +9 (54-45), ενώ με τρίποντο του Κάλινιτς πήγε ξανά στο +11 (58-47), στο 24’. Οι Φαλ και Γουόκαπ «ξεκόλλησαν» προσωρινά τους Πειραιώτες με ένα δικό τους 5-0 (58-52). Ωστόσο, ακολούθησαν απανωτά «φθηνά» λάθη που έδωσαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο στους Καταλανούς, οι οποίοι με Ερνανγκόμεθ και Πάρκερ, ξέφυγαν στο +15 (69-54), στο 27’. Με δύο καλές άμυνες οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά ένα 5-0 (69-59), αλλά δεν είχαν συνέχεια και έτσι οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Ερνανγκόμεθ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (75-63).

Με καλάθι του Γιοκουμπάιτις στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στο +14 (77-63). Αμέσως, ακολούθησαν εξαιρετικές άμυνες από τον Ολυμπιακό, ο οποίος υποχρέωσε σε απανωτά λάθη τους Καταλανούς και μπροστάρηδες στην επίθεση τους Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ απάντησε με σερί 10-0 (77-73), μέχρι το 34’. Ο Πάρκερ «ξεκόλλησε προσωρινά τους γηπεδούχους, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τον Κάναν και να μειώνουν (79-76), στο 36’. Στα επόμενα δύο λεπτά, αμφότεροι είχαν άστοχες επιθέσεις, με τις βολές του Ερνανγκόμεθ, από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, να σπάνε το… ρόδι και τον Κάναν να μειώνει ξανά (81-78). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν βρήκαν στόχο είτε με Πίτερς, είτε με τον Κάναν, με τους Κάλινιτς-Σατοράνσκι να κάνουν το 5-0 για την Μπαρτσελόνα και να της δίνουν τη νίκη με το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78