Euroleague

Μπαρτζώκας: «Δεν αξίζαμε να νικήσουμε…»

Την ανεπάρκεια του Ολυμπιακού σε αρκετούς τομείς που έπρεπε να είναι καλύτερος για να φύγει με το διπλό από την Αγία Πετρούπολη παραδέχθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Την ανωτερότητα της Ζενίτ παραδέχθηκε μετά την ήττα του Ολυμπιακού στην Αγία Πετρούπολη ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Στη συνέντευξη Τύπου ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» παραδέχθηκε ότι δεν ήταν αρκετά καλοί για να φύγουν με το διπλό.

«Συγχαρητήρια στην Ζενίτ για την εμφάνιση και την νίκη. Είχαμε κακή εμφάνιση στην άμυνα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Βελτιωθήκαμε στο κομμάτι αυτό στην τρίτη περίοδο. Νομίζω ότι σκόραραν 8-9 πόντους.

Αλλά πρέπει να πω ότι χρειαζόμασταν περισσότερα, όπως καλύτερο έλεγχο στο ριμπάουντ, περισσότερη κυκλοφορία της μπάλας, καλύτερη βραδιά στα ανοιχτά μας σουτ»
, ανέφερε συγκεκριμένα. Και κατέληξε:

«Δεν αξίζαμε να νικήσουμε, αν και ήταν κλειστό ματς. Όταν έπρεπε να κάνουμε step up κάναμε χαζά λάθη, είχαμε κακή προσέγγιση στην άμυνα και αφήσαμε την Ζενίτ να πάρει αυτοπεποίθηση και να νικήσει».