Euroleague

Τρομερή Μπασκόνια, νίκησε και την Μπάγερν και ανέβηκε στο 6-6!

Η φοβερή και τρομερή Μπασκόνια καθάρισε την Μπάγερν (78-53),ανέβηκε στο 6-6 και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας.

Με πρωταγωνιστή τον ασυγκράτητο Πιέρια Χένρι (14 π. 10 ασίστ), η Μπασκόνια υπέταξε και την Μπάγερν (78-53) και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-6, ενώ παράλληλα διατηρήθηκε σε τροχιά οκτάδας!

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι και με άξιους συμπαραστάτες τους Κοστέλο και Ένοκ πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη της στη διοργάνωση. Στον αντίποδα, η παρουσία των Ομπστ και Γκιλέσπι δεν έφτανε στην ομάδα του Μονάχου για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Στο 4-8 οι Βαυαροί.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 4-0 αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και έφτασε στο 8-4 στο 4’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά τους, με τη φτωχή από άποψη σκοραρίσματος πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 17-10.

Παρόμοια εκκίνηση και στο δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα της Βιτόρια και με τον Πιέρια Χένρι να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, οι Βάσκοι έφτασαν αρχικά στο +10 (31-21) και στη συνέχεια στο +12 (36-24). Ο Μαρίνκοβιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα «έγραψε» το 42-26, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 44-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καθόλου παραγωγική για τις δύο ομάδες, καθώς σημειώθηκαν μόλις 23 πόντοι. Οι Κοστέλο και Κότσαρ ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +16 στο 25΄. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στους 11 (53-42), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 55-42 για τη Μπασκόνια.

Η τελευταία περίοδος ήταν, όπως αποδείχτηκε, διαδικαστικού χαρακτήρα. Αυτό όμως δεν πτόησε τους Βάσκους να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά τους, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 78-53 υπέρ της ομάδας της Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 17-10,44-30, 55-42, 78-53