Euroleague

Πρωτοχρονιάτικο «πάρτι» από την Μπασκόνια, ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2021 η Μπασκόνια, που συνέτριψε 94-75 την Μπαρτσελόνα και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της μετά από 9 διαδοχικές νίκες στην Ευρωλίγκα.

Πρωτοχρονιάτικο «πάρτι» με… καλεσμένη την Μπαρτσελόνα για την Μπασκόνια! Παρά το γεγονός πως παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό τεχνικό (αφού ο Σπάχια βρίσκεται σε καραντίνα), οι Βάσκοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και συνέτριψαν τους Καταλανούς (94-75).

Έξι παίκτες των γηπεδούχων -που ανέβηκαν στο 7-11- είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίοι οι Γκεντράιτις (20 πόντοι), Ίνοκ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Κοστέλο (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μπόλντγουιν (16 πόντοι, 8 ασίστ).

Από την άλλη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από 9 σερί νίκες στη διοργάνωση, αλλά θα κάνει αλλαγή χρόνου στην κορυφή (15-3). Μίροτιτς (19 πόντοι) και Λαπροβίτολα (12 πόντοι, 7 ασίστ) διασώθηκαν από το ναυάγιο των «μπλαουγκράνα».

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, πήρε μικρό προβάδισμα (6-9 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό και πέρασε μπροστά (13-12 στο 5’). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά της πρώτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν καλύτερα το δεκάλεπτο (20-23).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (20-26), ωστόσο κάπου εκεί βραχυκύκλωσε επιθετικά, με συνέπεια να δεχθεί σερί 16-0 και να βρεθεί στο -10 (36-26 στο 18’). Ο Μίροτιτς ανέλαβε να ξελασπώσει τους «μπλαουγκράνα», όμως ο Κοστέλο ήταν ασταμάτητος για τους Βάσκους, που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με +6 (40-34).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την Μπασκόνια να στήνει… πάρτι εκτελώντας από παντού. Με τους Γκεντράιτις και Μπόλντγουιν να μπαίνουν στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 14-4 και εκτοξεύτηκαν στο +18 (64-46 στο 27’), την ώρα που οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έμοιαζαν να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο. Η 3η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Χιλ να έχει «αέρα» 20 πόντων (74-54).

Το «γλέντι» των Βάσκων συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, με τον Ίνοκ να παίρνει την σκυτάλη από τους συμπαίκτες του και να φέρνει την ομάδα του στο +25 (82-57 στο 32’)! Από ‘κει και πέρα, ο Γιασικεβίτσιους έριξε… λευκή πετσέτα ρίχνοντας στο παρκέ τις «ρεζέρβες» του, καθώς αποδέχθηκε το μοιραίο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα (94-75).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75.

Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 94-75