Euroleague

Έκοψε τη… φόρα της Εφές η Ούνιξ!

Με κορυφαίο τον Τζον Μπράουν, η Ούνιξ Καζάν νίκησε 75-67 την Εφές, καλύπτοντας και το -3 της ήττας στον πρώτο γύρο!

Διπλή… νίκη κόντρα στην Εφές πήρε η Ούνιξ!

Η ομάδα του Καζάν επικράτησε 75-67 των πρωταθλητών Ευρώπης, υπερκαλύπτοντας το -3 της ήττας στην Κωνσταντινούπολη και ανεβαίνοντας στο 11-7 που την κρατά σταθερά στην οκτάδα.

Από την άλλη, το σύνολο του Αταμάν, το οποίο μετρούσε τρεις σερί νίκες, υποχώρησε στο 9-9.

Κορυφαίος για τους Ρώσους, ο Τζον Μπράουν με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Βοροντσέβιτς με 12π.

Για την Εφές, η οποία έχασε λίγο πριν το τζάμπολ τον Μίτσιτς με πρόβλημα στον αστράγαλο, ξεχώρισε ο Λάρκιν με 17π. και ο Ντάνστον με 15π.

Με το γκάζι στο… φουλ μπήκε η Ούνιξ και με μπροστάρη τον Χεζόνια πήγε στο 17-0, στο πρώτα τέσσερα λεπτά! Στη συνέχεια, η Εφές… συνήλθε και αντέδρασε με Ντάνστον και Μοερμάν (20-12), με τους Ρώσους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).

Με τους Λάρκιν και Μπράιαντ, οι Τούρκοι πλησίασαν στον πόντο (31-30), στο 15’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Τζον Μπράουν για το +8 (42-34), με τον Σίνγκλετον να διαμορφώνει το 42-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα τρίποντα του Κάνααν έστειλαν ξανά την Ούνιξ στο +8 (50-42), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε αρκετά, με την ομάδα του Περάσοβιτς όμως να είχε σταθερά τη διαφορά υπέρ της και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στα ίδια επίπεδα (57-49).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην τέταρτη περίοδο, με την Ούνιξ όχι μόνο να ήταν μπροστά, αλλά να πηγαίνει και στο +12 (69-57), στο 36’. Η Εφές αντέδρασε με σερί 6-0 (69-63), αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο και νίκησαν με το τελικό 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67

Ούνιξ-Εφές 75-67