Euroleague

Απολαυστικός Ολυμπιακός… πάτησε τη Φενέρ!

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό ήταν αρκετό για να κόψει τον… αέρα της Φενέρμπαχτσε και να του δώσει τη άνετη νίκη (94-67), στο ΣΕΦ.

Φουριόζος μπήκε στη «διαβολοβδομάδα» ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι»… καθάρισαν τη «λαβωμένη» Φενέρμπαχτσε από το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στην άνετη νίκη 94-67, που τους ανέβασε στο 9-4.

Μαγικό πρώτο 20λεπτο από τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +27 (58-31), ενώ στο δεύτερο οι… στροφές έπεσαν ενόψει του ματς κόντρα στη Βιλερμπάν (15/12).

Κορυφαίος για ακόμη μία φορά ο Βεζένκοφ με 21 πόντους, με τον Πίτερς να προσθέτει 12π. και τον Φαλ 11π. Καλή εμφάνιση και από τον Σλούκα με 8π. και 7 ασίστ.

Από την ομάδα του Ιτούδη, που υποχώρησε στο 10-3, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 13 πόντους. Ο Καλάθης τελείωσε το ματς με 10π., 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά με 5 λάθη.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Εξαιρετική αρχή από τους «ερυθρόλευκους», όπου η καλή άμυνα και οι ορεξάτοι Βεζένκοφ και Κάναν τους έσπρωξαν στο 12-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Η Φενέρ βρήκε σκορ με την είσοδο του Γκούντουριτς στο παρκέ, αλλά οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (26-9), στο 8’. Η μόνη αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν οι βολές του Σέρβου, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και με τον Φαλ να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +20 (31-11).

Με την άμυνα στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο και τους ορεξάτους Πίτερς και Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +26 (42-16), στο 13’. Με τα επιθετικά ριμπάουντ η Φενέρμπαχτσε έκανε ένα μίνι σερί 5-0 (42-21), αλλά τους Παπανικολάου και Λαρεντζάκη να απαντούν με ένα δικό τους 8-0 για το +29 (50-21), στο 15’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έκαναν μαζεμένα λάθη και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα 8-0 (50-29), μέχρι το 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα πάτησε ξανά το… γκάζι και με Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ πήγε στα αποδυτήρια με το +27 (58-31).

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε

Επιπόλαιο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά και τη Φενέρμπαχτσε να βρίσκει τρίποντα από Καλάθη και Έντουαρντς (58-37). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς δεν ανέβηκε, αλλά μέσα από την άμυνά τους και τους Φαλ και Γουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν τη διαφορά ξανά στο +27 (66-39), στο 26’. Ακολούθησαν νέα και εύκολα λάθη από την ομάδα του Πειραιά με τους Άκπιναρ και Χαζέρ να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (68-49), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν τη συγκέντρωσή τους και με Σλούκα και Βεζένκοφ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +23 (74-51).

Με σερί 5-0 από Σλούκα και Βεζένκοφ μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο για το +28 (79-51), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς δεν ήταν πολύ ποιοτικό με πολλά λάθη εκατέρωθεν, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +31 (89-58) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67