Euroleague

Όταν «ξύπνησε», καθάρισε την Γκραν Κανάρια η Μπασκόνια

Με ένα επιμέρους σκορ 27-18 στην τρίτη περίοδο, η Μπασκόνια νίκησε 84-71 την Γκραν Κανάρια στην Τενερίφη για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις έξι νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Με μία καταπληκτική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο, η Μπασκόνια νίκησε άνετα 84-71 στην έδρα της Γκραν Κανάρια για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 6-7 το ρεκόρ της στη φετινή διοργάνωση, αφήνοντας τους νησιώτες στο 5-8.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, η Μπασκόνια πήρε μια μικρή διαφορά στο ημίχρονο με +6, όμως στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 27-18 έκανε το 53-68 και ουσιαστικά «καθάρισε» την αναμέτρηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Τζάνινγκ και Σιλντς με 16 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τιλί με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με +9 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +5. Όμως, στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Μπασκόνια βελτίωσε την άμυνά της και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε 2/11 σουτ. Έτσι, οι Βάσκοι με τον Ντιόπ με 4/4 δίποντα έφτασε στο 30-31 και στο +6 στο ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Βάσκοι βελτίωσαν περισσότερο την άμυνα και τα ποσοστά τους στην επίθεση. Έτσι, φτάσαμε στο +10 και στο 19 στη λήξη του τριαντάλεπτου. Ένα 5-0 της Γκραν Κανάρια στην αρχή της τέταρτης περιόδου ήταν μία προσπάθεια, αφού η Μπασκόνια πήγε τη διαφορά στο +20 με πολλές επιθετικές επιλογές και έφτασε στην έκτη νίκη της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Όλιβερ 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ερικσον 0/1 δίποντα, 0/2 τρίποντα, Βένε 3 (1), Μπάλβιν 8, Μπάεθ 9 (1), Πασέτσνικς 9, Πάουλι 8, Ραμπασέδα 8, Στρόμπερι 6 (2), Ραντίτσεβιτς 6, Φίσερ, Τιλί 11 (3)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκονζάλεθ, Φόιγκτμαν 2 (6 ριμπάουντ), Χουέρτας 4 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Ντιόπ 10 (5/5 δίποντα), Γκρέιντζερ 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πουαριέ 1 (0/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σενγκέλια 7, Σιλντς 16 (2), Χίλιαρντ