Euroleague

«Τυφώνας» Παναθηναϊκός AKTOR, σάρωσε και τη Μονακό με… οδοστρωτήρα Λεσόρ!

Με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει εμφάνιση καριέρας, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τη Μονακό 88-63 και έφτασε τα τρία συνεχόμενα ροζ φύλλα στην Ευρωλίγκα!

Ονειρικό τέλος στη «διαβολοβδομάδα» για τον Παναθηναϊκό AKTOR!

Οι «πράσινοι» έκαναν ασύλληπτη εμφάνιση και διέσυραν με σκορ 88-63 τη Μονακό στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στο 13-8, σε ένα ισχυρό βήμα για εδραίωση στην εξάδα αλλά και... ψηλότερα!

Από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδειξε πως δεν... αστειευόταν, όντας καταιγιστική με αποτέλεσμα να πάρει διψήφια διαφορά από την εναρκτήρια περίοδο (27-12). Αυτή τη φορά, οι «πράσινοι» δεν την... πάτησαν όπως με την Εφές και δεν επέτρεψαν ποτέ στους Μονεγάσκους να επιστρέψουν στο ματς, παίρνοντας το πιο άνετο ροζ φύλλο τους μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος του ματς (και μάλλον της αγωνιστικής) ήταν ο Ματίας Λεσόρ, που έκανε εμφάνιση καριέρας με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, μαζεύοντας 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Ασταμάτητος με 21 πόντους και ο Κέντρικ Ναν, ενώ 12 είχε ο Ντίνος Μήτογλου και 10 ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που «ξεμπούκωσε» πετυχαίνοντας 2 τρίποντα.

Απο πλευράς Μονακό, που έκανε προβληματική εμφάνιση και έπεσε στο 11-10, προσπάθησε με 13 πόντους ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας, ενώ 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Μάικ Τζέιμς, που ήταν όμως μακριά από τον καλό του εαυτό (4/15 εντός πεδιάς, 6 λάθη).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-0 με τρίποντο του Γκραντ στην πρώτη του προσπάθεια, με τον Στραζέλ να βάζει τη Μονακό στο ταμπλό με φλόουτερ για το 3-2 και να βάζει αργότερα μια βολή για το 3-3. Ο Μήτογλου με πολύ δύσκολο καλάθι επανέφερε μπροστά τους πράσινους, ενώ ο Ναν πήγε στις βολές για το 7-3. Ο Ζαϊτέ σκόραρε γκολ φάουλ αλλά έχασε τη βολή, ενώ ο Ναν απάντησε από κοντά και ο Γκριγκόνις «ζεστάθηκε» με ελεύθερο τρίποντο για το 12-5. Ο Μήτογλου μπήκε κι αυτός στον… χορό των μακρινών σουτ, με τον Ναν να κάνει το ίδιο για το 18-5. Η Μονακό έβγαλε μικρή αντίδραση με Στραζέλ και Μοτιεγιούνας να μειώνουν σε 18-9, όμως ο Μήτογλου ήταν ασταμάτητος και σκόραρε και πάλι για τρεις, διαμορφώνοντας το 21-9. Ο Σλούκας πήρε τη σκυτάλη και υπέγραψε με σουτ από την κορυφή το 24-9, με τον Μοτιεγιούνας να δίνει λύση από το ίδιο σημείο για το 24-12. Ο Γκραντ έκανε 7 τα τρίποντα των «πρασίνων» και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πάλι δυνατά, με τον Σλούκα να γράφει το 32-14 με γκολ φάουλ, πριν ο Ντιαλό μειώσει σε 32-16 από κοντά. Ο εξαιρετικός Μοτιεγιούνας έβαλε 4 σερί πόντους μειώνοντας σε 32-20, όμως ο Μήτογλου απάντησε από μέση απόσταση για το 34-20. Οι Μονεγάσκοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με τον Κορνελί να πετυχαίνει τρίποντο και τον Ντιαλό να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο (34-25). Ο Ναν έδωσε σημαντική λύση με τρίποντο, επαναφέροντας τη διαφορά στο +12 υπέρ των γηπεδούχων (37-25), όμως ο Στραζέλ του απάντησε για το 37-28. Ο Λεσόρ με ωραία κίνηση σκόραρε από κοντά, ενώ ο Χουάντσο έβγαλε μια προσωπική φάση και την ολοκλήρωσε με κάρφωμα (41-28). Ο Λεσόρ με δύο βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +15 (43-28), όμως ο Ουαταρά τιμώρησε ένα λάθος του Ναν και μείωσε με λέι απ στο 43-30 του ημιχρόνου.

Ο Λεσόρ άνοιξε λογαριασμό στο δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό AKTOR, γράφοντας το 45-30, πριν ο Γουόκερ μειώσει με τρίποντο σε 45-33. Ο Γάλλος σέντερ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και πέτυχε καλάθι και φάουλ, φέρνοντας τη διαφορά στο +16 (49-33). Ο Τζέιμς έβαλε το πρώτο του καλάθι και απάντησε για το 49-36, όμως ο Ναν έβαλε δύο συνεχόμενα δύσκολα καλάθια για το 53-36. Ο Μοτιεγιούνας μείωσε προσωρινά μετά από λάθος του Ναν σε 53-39, όμως ο Μήτογλου αποκατέστησε την τάξη γράφοντας το 55-39 με ωραίο λέι απ. Ο ασταμάτητος Λεσόρ σκόραρε από κοντά και έβαλε λίγο αργότερα φόλοου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +23 (62-39). Ο Γάλλος σέντερ έγινε δημιουργός σε λέι απ του Χουάντσο (64-41), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-44 χάρη σε τρίποντο του Ουαταρά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό επιχείρησε να πλησιάσει με Χολ και Τζέιμς, με τον τελευταίο να σκοράρει τρίποντο για το 64-49. Ο Στραζέλ μείωσε ακόμη περισσότερο με μακρινό σουτ, σε 64-52, όμως ο Ναν έδωσε λύση με ατομική ενέργεια για το 66-52. Ο Χουάντσο βρήκε την ώρα να βάλει τρίποντο μετά από καιρό, ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά στους 17 (69-52). Ο Λεσόρ συνέχισε να αποτελεί… οδοστρωτήρα στη ρακέτα και ανέβασε τη διαφορά στους 18 με συνεχόμενους πόντους και γκολ φάουλ (74-56), ενώ ο Ναν επανέφερε το +20 με ωραία ενέργεια και λέι απ (76-56). Ο Τζέιμς μείωσε ξανά σε 76-58, όμως η Μονακό είχε παραδώσει «πνεύμα» και δέχθηκε συνεχόμενους πόντους από Λεσόρ και Γκραντ για το 80-60. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε χρόνος για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι γνώρισαν την εύκολη ήττα στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63