Euroleague

Έκανε την ανατροπή κόντρα στην Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς η Αρμάνι

Αν και έχανε στο πρώτο ημίχρονο, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο Βελιγράδι 80-75 για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και σημείωσε τη δεύτερη νίκη της.

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε στη «Σταρκ Αρίνα» 80-75 την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκανε το 2-1 στη διοργάνωση, αφήνοντας τους Σέρβους στο -3 και σε δύσκολη κατάσταση τον πρώην τεχνικό του Παναθηναϊκού.

Οι Σέρβοι έφτασαν σε διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Αρμάνι με σερί 9-0 προηγήθηκε, η Παρτιζάν έκανε 7-0, όμως στην τέταρτη περίοδο η πρώην πρωταθλήτρια Ιταλίας απάντησε με 8-0 και αρχικά και 11-0 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο για το τελικό σκορ.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Σιλντς με 25, Ντέιβις με 15 και Πάνγκος με 12 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Λιντέι με 23 και Λεσόρ με 12 πόντους.

Η Παρτιζάν έφτασε τους 49 πόντους στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 7/10 τρίποντα. Με 21-12 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο και 9-0 σερί, η Αρμάνι προηγήθηκε σε εκείνο το διάστημα, με τους Σέρβους να έχουν κορυφαίο τον Λεντέι.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε με 9-0 την τέταρτη περίοδο, όμως η Αρμάνι απάντησε με 7-0 σερί και με το 11-0 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο μετέτρεψε το 73-69 σε 73-80 και έκρινε την αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 23 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάντερ 7 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (3 ριμπάουντ), Έξουμ 7 (4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Νάναλι 2, Λεσόρ 12 (10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άντζουσιτς 9 (4 λάθη), Μαντάρ 10 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 15 (4 ριμπάουντ), Τόμας 3, Πάνγκος 12 (4 λάθη), Τονούτ 3, Μέλι 7, Μπάρον 10 (3 ασίστ), Σιλντς 25 (4 ριμπάουντ), Χάινς, Φόιγκτμαν 5 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)