Euroleague

Ανατροπάρα από το -15 και σπουδαία νίκη της Παρτίζαν επί της Φενέρ!

Η Παρτίζαν βρέθηκε μέχρι και στο -15 κόντρα στη Φενέρ, γύρισε το ματς, φάνηκε να χάνει πάλι τον έλεγχο στο τέλος, όμως είχε ψυχραιμία και τελικά πήρε μία τεράστια νίκη με σκορ 85-84.

Απίθανη ματσάρα με νικήτρια την Παρτίζαν!

Οι «ασπρόμαυροι» κατόρθωσαν να πάρουν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο με σκορ 85-84 επί της Φενέρμπαχτσε, σε ένα ματς που φάνηκε να στραβώνει πολυάριθμες φορές. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκαν στο 3-4, και έριξαν τους Τούρκους στο 5-2.

Η Φενέρ ήταν τρομερή στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας μέχρι και στο +15 (39-54). Σταδιακά, οι Σέρβοι πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν το προβάδισμα, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη φάνηκε να ανακτά τον έλεγχο με μεγάλα καλάθια του Γουίλμπεκιν (79-82). Παρόλα αυτά, ένα τραγικό λάθος του Μαντάρ έδωσε το δικαίωμα στην Παρτίζαν να περάσει ξανά μπροστά (83-82) με κάρφωμα του Σμάιλαγκιτς στα 38" πριν το τέλος, ενώ ο Ντόρσεϊ αστόχησε λίγο αργότερα σε δύσκολο τρίποντο νίκης.

Κορυφαίος των νικητών με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 15 συνολικά ήταν ο Φρανκ Καμίνσκι, ενώ 13 είχε ο Τζέιμς Νάναλι, όσους και ο κομβικός Άλεν Σμάιλαγκιτς. Από τη Φενέρ, ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 23 πόντους, ενώ 18 μέτρησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε την ευκαιρία να δώσει και τη νίκη στην ομάδα του με το (ομολογουμένως πολύ δύσκολο) τρίποντο στη λήξη.

Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια της έδρας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, καθώς με ηγέτη τον Νάναλι προηγήθηκαν νωρίς 5-0 και στη συνέχεια 15-12 χάρη σε τρίποντο του Γιάραμαζ. Σταδιακά, οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό και έτρεξαν ένα επιμέρους 13-0 με Χέιζ-Ντέιβις και Σεστίνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (15-25). Η Παρτίζαν με Αβράμοβιτς και Σμάιλαγκιτς απάντησε και μείωσε στο 23-27 της εξαιρετικής πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, δύο τρίποντα από τον Χέιζ-Ντέιβις και ένα από τον Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το 25-36 για την κυρίαρχη Φενέρ. Κάθε προσπάθεια των Σέρβων να μειώσουν έπεφτε στο κενό, αφού πρώτα ο Γουίλμπεκιν (29-39) και στη συνέχεια ο Μπιμπέροβιτς (32-42) απαντούσαν με τρίποντα. Ο Βούκσεβιτς έριξε τη διαφορά στους 7 (35-42), όμως ο Χέιζ-Ντέιβις ήταν σε απίθανη κατάσταση και την ανέβασε σχεδόν μόνος του στο +15 (39-54). Με μεγάλη προσπάθεια από Τριφούνοβιτς και Γιάραμαζ, η Παρτίζαν κατάφερε να μειώσει στο 47-56 του ημιχρόνου.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ντόρσεϊ και Μαντάρ ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (49-63), με την Παρτίζαν να μένει στο παιχνίδι χάρη σε ΛεΝτέι και Σμάιλαγκιτς (54-63). Οι Σέρβοι άρχισαν να βγάζουν άμυνες, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν ιδιαίτερες λύσεις επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μείνουν γι' αρκετή ώρα πίσω με σημαντική διαφορά (58-67). Αυτές ήρθαν τελικά από τον Ντανίλο Άντζουσιτς, ο οποίος έβαλε 5 σερί πόντους για το 63-67, βάζοντας «φωτιά» στη Stark Arena. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 63-69.
.

Η αντεπίθεση της Παρτίζαν ήταν πλέον γεγονός, με τους Ντοζίερ και Άντζουσιτς να είναι ασταμάτητοι, και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση (73-73). Η Φενέρ δεν... μάσησε παρά τον χαμό στη Stark Arena, και βρήκε μεγάλο σουτ δια χειρός Ντόρσεϊ για το 75-78. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα για την Παρτίζαν να περάσει μπροστά, με τον Καμίνσκι να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, καρφώνοντας για το 79-78. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Γουίλμπεκιν να βάζει μεγάλο σουτ για το 79-80. O Nτοζίερ αστόχησε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, με τον Γουίλμπεκιν να σκοράρει και πάλι για το 79-82 σε κρίσιμο σημείο. O τρομερός Καμίνσκι μείωσε σε 81-82, ενώ ο Μαντάρ έκανε λάθος και ο Σμάιλαγκιτς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 83-82. Ο Μαντάρ αστόχησε και Άντζουσιτς, Γουίλμπεκιν έβαλαν από δύο βολές για το 85-84. Η Παρτίζαν έκανε λάθος, όμως ο Ντόρσεϊ αστόχησε σε τρίποντο νίκης και το ματς έληξε 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 47-56, 63-69, 85-84