Euroleague

Πέρασε με... 101 από το Μιλάνο η Ρεάλ

Με τους Χάντερ και Ράντολφ να κάνει πολύ καλό ματς η Ρεάλ επικράτησε της Αρμάνι στο Μιλάνο 101-90 και σημείωσε την 2η εκτός έδρας νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Οθέλο Χάντερ (18π. 8/9 δίποντα) και Άντονι Ράντολφ (20 πόντους, 14 ριμπάουντ) η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο για να πετύχει την 3η νίκη της με 101-90. Άξιος συμπαραστάτης των ψηλών, ο Σέρχιο Γιουλ με 18 πόντους, ενώ από την ηττημένη ο Σάντερς είχε 16.

Αρμάνι και Ρεάλ συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, όταν και η «βασίλισσα» άρχισε να ξεμακραίνει στο σκορ κι αφού προηγείται με 18-13 στο 8’, φτιάχνει ένα 6-0 από το 17-20 για το 17-26, για να μειώσει η ιταλική ομάδα με τρίποντο του Σάντερς για το 20-26 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί βρίσκοντας λύσεις με τον Κάρολ και με τον Χάντερ απόλυτα αξιόπιστο στις επιθετικές του προσπάθειες ανεβάζουν την διαφορά στο +12 με καλάθι του Μασιούλις στο 15’ ενώ με καλάθι του Γιουλ 3:15 πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου φτάνουν την διαφορά στο +15 υπέρ τους. Η πρώτη περίοδος κλείνει με ένα μικρό σερί 4-0 για την γηπεδούχο που ρίχνει την διαφορά στους 11 (41-52). Ωστόσο η «βασίλισσα» είχε βάλει το τρένο στις ράγες, αφού οι Χάντερ, Κάρολ και Γιουλ είχαν σημειώσει από 11 πόντους στο ημίχρονο, με τον πρώην σέντερ του Ολυμπιακού να έχει 5/5 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι προσπαθεί να πιέσει και στο 25’ φέρνει την διαφορά στο -8, αλλά η Ρεάλ βασιζόμενη στην 3η περίοδο στον Ράντολφ ξαναφέρνει την διαφορά στο +13, ενώ στην εξίσωση σιγά-σιγά μπήκε και ο Ρούντι για να διατηρήσει η ισπανική ομάδα την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Με δύο βολές του Ρέγιες, 43’’ πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ανεβάζει τη διαφορά στο +14, αλλά ο ΜακΛιν και ο Σάντερς προλαβαίνουν να κατεβάσουν το σκορ στο -9 και να ξαναβάλουν την Αρμάνι στο ματς για το τελευταίο δεκάλεπτο (66-75).

Ο ΜακΛιν συνεχίζει το προσωπικό του κρεσέντο με τέσσερις πόντους για να φέρει την Αρμάνι στο -5, σε ένα συνολικό από την προηγούμενη περίοδο 9-0, πριν αυτό σταματήσει από καλάθι του Γιουλ. Νέο 5-0 και η διαφορά πάει στο -2 στο 32’ με τον Χίκμαν να σημειώνει καλάθι και φάουλ. Η Ρεάλ όμως με στήριγμα τον Χάντερ που σημειώνει δύο κρίσιμα καλάθι ξεφεύγει ξανά με +7, (77-84) στο 34’. Ο Ρούντι στο 36’ ξαναπάει την διαφορά στο +10 με τρίποντη βόμβα (78-88). Ο Ράντολφ με τρίποντο και ο Χάντερ με σουτ από το χάι-ποστ διαμόρφωσαν το 82-93 κι επί της ουσίας εξασφάλισαν το ροζ φύλλο για τη Ρεάλ. Ο Ντράγκιτς κατεβάζει τη διαφορά στους 8 (88-96), αλλά ο Ράντολφ με 3 πόντους ακόμα διαμορφώνει το 88-99 και ουσιαστικά τελειώνει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-52, 66-75, 90-101

Αρμάνι: ΜακΛιν 11, Τζεντίλε 2, Χίκμαν 19, Καλνιέτις 2, Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 7 (1), Μάτσβαν 7, Πάσκολο 6, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 16 (3), Σιμόν 13 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ 20 (1) (14ριμπ.), Ντρέιπερ 5, Φερνάντες 13 (3), Νοσιόνι, Ντόντσιτς 3, Μασιούλις 7 (1), Ρέγιες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 11 (3), Χάντερ 18, Γιουλ 18 (2)

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης