Euroleague

Με ήρωα τον Γιαμπουσέλι λύγισε τη Μακάμπι σε ματσάρα η Ρεάλ!

Με καλάθι του Γιαμπουσέλι στα 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 72-70 της Μακάμπι Τελ Αβίβ σε μια επική ματσάρα.

Επτάψυχη αποδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε 72-70 της Μακάμπι Τελ Αβίβ με νικητήριο καλάθι του Γιαμπουσέλι στα 3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε!

Ο Γάλλος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ερτέλ (15 πόντοι, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ταβάρες (9 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Έτσι, η «βασίλισσα» ανέβηκε στο 11-2 κι έκανε το καλύτερο δώρο στον κόουτς Λάσο, που συμπλήρωσε 800 ματς στον πάγκο της σε όλες τις διοργανώσεις!

Αυτοκτονικές τάσεις για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που είχε προβάδισμα 4 πόντων δύο λεπτά πριν από το τέλος, όμως έφυγε με άδεια χέρια. Διακριθέντες για τους Ισραηλινούς -που υποχώρησαν στο 7-6- οι Γουίλμπεκιν (14 πόντοι, 5 ασίστ) και Ζίζιτς (10 πόντοι).

Η Ρεάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τους Γιαμπουσέλι, Χάνγκα να εκτελούν, απέκτησε διψήφια διαφορά με το «καλημέρα» (16-6 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, η Μακάμπι αντέδρασε, έσφιξε αμυντικά και μείωσε στο φινάλε του δεκαλέπτου με επιμέρους 12-4 (20-18).

Η 2η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν προβάδισμα χάρη στην άνοδο του Γουίλιαμς (28-30 στο 15’). Ζίζιτς και Γουίλμπεκιν έφεραν την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο +4 (34-38), με τον Ρούντι να μειώνει με τρίποντο (37-38) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, η «ομάδα του λαού» επέβαλε τον ρυθμό της και με καλή αμυντική λειτουργία, κατάφερε να κρατηθεί μπροστά (44-49 στο 28’). Ερτέλ και Πουαριέ κουβάλησαν τη «βασίλισσα» και μείωσαν (50-51), αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με «αέρα» 9 πόντων (50-59).

Όπως αναμενόταν, η 4η περίοδος ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα. Η Μακάμπι διατήρησε μικρό προβάδισμα (58-65 στο 35’), με τη Ρεάλ να δείχνει εγκλωβισμένη. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ερτέλ, ο οποίος εκτέλεσε τους Ισραηλινούς και ανέτρεψε την κατάσταση για την ομάδα του με επιμέρους 12-2 (70-67 στα 28’’).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου απάντησε με τρίποντο του Γουίλιαμς στα 19 δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Γιαμπουσέλι πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι στα 3’’ και χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους (72-70).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70.

Ρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-70