Euroleague

Η Ζενίτ «καθάρισε» τη Μακάμπι και παίζει «τελικό» πρόκρισης στα playoff με Παναθηναϊκό

Η Ζενίτ επικράτησε 86-69 της Μακάμπι για την 34η αγωνιστική της Euroleague και θέλει τη νίκη στο εξ αναβολής ματς με τον Παναθηναϊκό για να προκριθεί στα playoff.

Η Ζενίτ επικράτησε 86-69 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Αγία Πετρούπολη για την 34η αγωνιστική της Euroleague και πλεόν χρειάζεται τη νίκη στο εξ αναβολής ματς με τον Παναθηναϊκό στη Ρωσία (Δευτέρα, 12/4) για να προκριθεί στα playoff της Euroleague.

Το παιχνίδι με τους «πράσινους» είναι για τους Ρώσους «do or die», καθώς σε περίπτωση ήττας θα προκριθεί η Βαλένθια αντί αυτών.

Στο ματς με τους Ρώσους, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το άφησε σε κανένα σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι διαφορές σταθεροποιήθηκαν σε διψήφια τιμή, με τη νίκη να έρχεται τελικά εύκολα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χόλινς (15π.), Πάνγκος (13π., 5ας.) και Πονίτκα (8π., 5ρ., 5ασ., 4κλ.). Από τη Μακάμπι ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 15, με τον Τζόουνς να είναι ο μοναδικός έτερος διψήφιος (11π.).

Οι γηπεδούχοι πήραν το «πάνω χέρι» από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και στο 7’ έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (21-11), με μόλις δύο χαμένα σουτ μέχρι εκείνη τη στιγμή. Τη διαφορά αυτή διατήρησαν μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (25-15), έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Χόλινς (7π.).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-23 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι Ρώσοι έφτασαν ξανά σε διψήφιο προβάδισμα στο 15’ (38-27). Τελικά, η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει στο ημίχρονο στο -7 (44-37) χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Μπλέιζερ.

Στην τρίτη περίοδο η Ζενίτ αύξανε σταδιακά την υπέρ της διαφορά και έφτασε στο +18 με τη λήξη της (66-48), καθαρίζοντας την υπόθεση-νίκη.

Έτσι η τελευταία περίοδος κύλησε διαδικαστικά, καθώς η Μακάμπι δεν κατάφερε ποτέ να μειώσει κάτω από τους 15 πόντους (71-56 στο 33’), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-37, 66-48, 86-69