Ευρώπη

«Εκτέλεσε» την Εφές και έμεινε ζωντανή για το πρωτάθλημα η Φενέρ!

Ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, με απανωτά τρίποντα, έσπρωξε τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη (85-69) επί της Αναντολού Εφές, με το φετινό πρωτάθλημα να κρίνεται στον έβδομο και τελευταίο τελικό!

Και τώρα ο τελικός των… τελικών!

Ο «καυτός» Γκούντουριτς στην τέταρτη περίοδο πήρε από το… χέρι τη Φενέρμπαχτσε και την οδήγησε στη νίκη (85-69) επί της Αναντολού Εφές, για την ισοφάριση σε 3-3 της σειράς, με το πρωτάθλημα να κρίνεται στο έβδομο ματς στο «Σινάν Ερντέμ»!

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 14/34 τρίποντα, με τον Σέρβο γκαρντ ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και να ακολουθεί ο Μέλι με 14π. Καλή εμφάνιση και για τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος σε 32:50’’ είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Από το σύνολο του Αταμάν, ξεχώρισε ο Λάρκιν με 16 πόντους, με τους Σίμον και Μίσιτς να είχαν από 12π. ο καθένας.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τη Φενέρ να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το κρατά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να περνά προσωρινά μπροστά (31-34), αλλά την ομάδα του Ομπράντοβιτς να κάνει την αντεπίθεση και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-36.

Η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε το προβάδισμά της και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας ακόμη και στο +7 (53-46), αλλά τα δύο τρίποντα του Σίμον στο τέλος, έφεραν τη διαφορά στον πόντο (53-52). Με πρωταγωνιστή τον Γκούντουριτς οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα επιμέρους σκορ 16-1, μέχρι το 35’, για το +16 (69-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Αταμάν δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι η Φενέρ πήρε τη νίκη με το τελικό 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-36, 53-52, 85-69