Ευρώπη

H φάση του τραυματισμού του Σενγκέλια-Αγωνία στη Γεωργία

Δείτε πώς τραυματίστηκε στον ώμο ο Τόκο Σενγκέλια σκορπώντας ανησυχία στις τάξεις της Γεωργίας.

Η νίκη της Γεωργίας επί της Ολλανδίας (77-66) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου αποδείχτηκε πύρρειος. Με 6 λεπτά να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο, ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Ηλία Ζούρου μπέρδεψε τα πόδια του με ενός αντιπάλου στον αιφνιδιασμό και πέφτοντας στο παρκέ προσγειώθηκε στον δεξιό του ώμο. Αμέσως έδειξε να πονά πολύ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με έντονους μορφασμούς.

Ο άσος της Βίρτους Μπολόνια, που είχε 20 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, θα υποβληθεί σε εξετάσεις και υπάρχει ανησυχία. Αρχικά για τον αγώνα του Σαββάτου με την Ιταλία στην Μπρέσια και εν συνεχεία για το Ευρωμπάσκετ, στο οποίο η Γεωργία είναι οικοδέσποινα.